Hudební mládež ČR Společnost přátel J.Ježka Kazoo orchestra Časopis TAM-TAM Hud. škola YAMAHA Hudební výchova

Hudební mládež ČR

      Organizace uznaná MŠMT
      pro oblast práce s dětmi a mládeží Jméno a příjmení: 
• Proč se stát členem HM?

• Nová registrace

 Heslo:    Tiskové zprávy


TISKOVÁ ZPRÁVA - DNY HUDBY V PRAZE

Datum vydání: 14.4.2005


TISKOVÁ ZPRÁVA – 14. dubna 2005

Hudební mládež České republiky společně s Česko-japonskou společností pořádá ve dnech 22. – 24. dubna 2005 mezinárodní hudební festival Dny hudby v Praze – Japonské inspirace. Tento ojedinělý kulturní víkend bude určen nejen mladým lidem, ale všem přátelům hudby a umění. Na koncertech společně vystoupí mladí čeští a japonští umělci. Zazní jak evropská hudba, tak tradiční i moderní hudba japonská. Bohatý doprovodný program představí to nejlepší z tradiční japonské kultury (kaligrafie, čajový obřad, ikebana).

Festival bude otevřen slavnostním zahajovacím koncertem v pátek 22. dubna v 19.30 hodin v hlavním sále Valdštejnského paláce (Senát PČR). Japonskem inspirovanou skladbu Nipponari od Bohuslava Martinů přednesou Jana Tetourová, sólistka plzeňské opery, a japonská klavíristka Mio Sakamoto. Na koncertu dále vystoupí Vlastislav Matoušek s dcerami. Představí se s autorskými skladbami pro tradiční japonskou flétnu shakuhachi a dva soprány.

V sobotu 23. dubna 2005 začne v prostorách Hudební fakulty AMU na Malostranském náměstí bohatý program pro zhruba stovku akreditovaných účastníků, většinou z řad studentů středních škol z celé ČR. Vedle doprovodných programů (ukázka čajového obřadu, dílna kaligrafie a ukázka aranžování květin - ikebana) účastníci navštíví koncert tradiční japonské hudby „Volání bambusu“, seminář na téma japonský animovaný film a večerní absolventský koncert Mirona Šmidáka, studenta Hudební fakulty AMU.

Neděle 24. dubna bude patřit koncertu mladých japonských umělců. Přestaví se Mio Sakamoto (klavír), Masumi Kitaba (klavír), Ayako Noguchi (housle), Yasuko Tanaka (trubka) a Rie Inagaki (klavír). Zazní skladby Leoše Janáčka, Sergeje Prokofieva, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Po oficiálním zakončení festivalu budou mít účastníci možnost navštívit sbírky orientálního umění Národní galerie na Zbraslavi.

Festivalu Dny hudby v Praze 2005 poskytli záštitu: Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR a Velvyslanectví Japonska v Praze. Festival je rovněž zařazen na oficiální program mezivládního projektu 2005 – Rok mezilidských vztahů Evropské Unie a Japonska.Hlavním sponzorem Hudební mládeže ČR je firma Ventima, s.r.o.


© Hudební mládež ČR