Hudební mládež ČR Společnost přátel J.Ježka Kazoo orchestra Časopis TAM-TAM Hud. škola YAMAHA Hudební výchova

Hudební mládež ČR

      Organizace uznaná MŠMT
      pro oblast práce s dětmi a mládeží Jméno a příjmení: 
• Proč se stát členem HM?

• Nová registrace

 Heslo:    


Články  

TAM-TAM


  DiskusemiHNUTÍ múzy: Rok na vsi v Divadle Na Fidlovačce

Vydáno: 15.2.2015 18:20, autor: Eva Matušková 1868 čtenářů


autorka: Lucie Hrochová

V roce 1993 zdramatizoval Miroslav Krobot pro Národní divadlo Rok na vsi od bratří Mrštíků. V letošní divadelní sezóně pod režisérskou taktovkou Pavla Šimáka tuto adaptaci románové kroniky uvedlo opět v život Divadlo Na Fidlovačce.
Příběh nás zavádí do obce Habrůvka, ve které na pozadí ubíhajícího roku pozorujeme osudy jejích obyvatel. Adaptace je zaměřena na rybáře (hraje Roman Zach), který neodolává svodům chtivé Vrbčeny (Barbora Mošnová), na vztahy divokého starostovic synka Antoši (Lukáš Rous) a na řádovou sestru Amátu (Marta Falvey Sovová), která objevuje dosud nepoznané.
Inscenace je ošizena o vizuální lyrizaci, která se při práci s ročními obdobími, tradicemi a lidovostí nabízí. Za to však je příjemná po stránce sluchové – sborovým „la lá la laj“, živou hrou na harmoniku i na housle.
Ačkoliv inscenaci v mnohých částech (především v závěru) chybí potřebné napětí, vtahuje do děje příběhy jednotlivců a poukázáním na jejich vzájemnou provázanost (kterou díky dobře fungujícímu hereckému souboru vnímáme o to víc).
Vzhledem k tomu, že se působení Fidlovačky pravděpodobně chýlí ke konci, doporučuji Rok na vsi navštívit, dokud to ještě lze.Hlavním sponzorem Hudební mládeže ČR je firma Ventima, s.r.o.


© Hudební mládež ČR