Hudební mládež ČR Společnost přátel J.Ježka Kazoo orchestra Časopis TAM-TAM Hud. škola YAMAHA Hudební výchova

Hudební mládež ČR

      Organizace uznaná MŠMT
      pro oblast práce s dětmi a mládeží Jméno a příjmení: 
• Proč se stát členem HM?

• Nová registrace

 Heslo:    


Klub Hudební mládeže Olomouc

Úvod  |  Kalendář akcí  |  Klubovna  |  Kontakt


Úvod

Plány do budoucna: - zvětšit počet členů HM v Olomouci - uspořádat v Olomouci oficiální festival HM Co už se v Olomouci konalo: - Slavení Silvestra 2007, protože jsme si prostě řekli, že "jak na Nový rok, tak po celý rok" a tak jsme chtěli být s HM, jak to jen šlo - "Olomoucké jaro 2006" aneb návštěva od kamarádu z HM z různých koutů republiky, kdy se hrálo v parku a v kavárně jen tak pro radost Zkrácená verze pověsti O založení města Olomouce: V dávných dobách se na území pozdější země moravské nacházely především pralesy, řídce osídlené malými osadami u řek a na kopcích. V době rozkvětu římské říše tu pobývali jak Slované tak i Keltové a Germáni. Pro římské kupce byla však tato oblast velice žádaná, a proto do ní i za značně ztížených podmínek pronikali. I díky nim vznikaly další malé osady, které na významných křižovatkách cest poskytovaly kupcům odpočinek. Osídleno bylo malé skalnaté místo u brodu řeky Moravy. Až sem se dostala někdy v roce 57 před naším letopočtem skupina římských vojáků vedená Juliem Caesarem. Místo se mu velice líbilo, nechal ho proto vojensky opevnit. Na jeho počest bylo potom nazváno Julimontium (Julmons), z něhož se později vyvinulo jméno Olomouc.

NOVINKY Z KLUBU

Březen a duben 2017 v klubu HM Olomouc

Milí HMpeople i další příznivci Hudební mládeže, v březnu jsme pokračovali v pracích na naší první vlastní společné choreografii – a na závěr měsíce nás čekala odměna v podobě jejího provedení v místní ZUŠ. Moc jsme si celý proces tvorby i následné interpretace užili a věříme, že tato choreografie nebyla naší poslední!

S blížícími Velikonocemi jsme se rozhodli, že si uděláme výlet do Ostravy, kde jsme společně s našimi přáteli z ostravského klubu HM navštívili koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, kde byli ve skladbách Smetany a Mozarta sólisty naši přátelé. Celý koncert byl pak zakončen Čajkovského Symfonií. Koncert jsme si moc užili a zároveň jsme byli rádi, že jsme mohli vidět naše kamarády.

O týden později jsme se pak vydali na celostátní akci HM – divadelní festival PRKNA. Už teď se nemůžeme dočkat dalších společných akcí!

Mějte se krásně a snad brzy na viděnou na některé z akcí HM,

Klub HM Olomouc

Leden a únor 2017 v klubu HM Olomouc

Milí přátelé,

zajímá vás, co se dělo na začátku roku v klubu HM Olomouc? Tak neváhejte a čtěte dál.

V náročném čase plném zkoušek ve škole jsme si i v lednu našli pár chvil na to, abychom se sešli a pokračovali v našem choreografickém tvoření. S radostí vám zde můžeme sdělit, že naše choreografie už získává finální obrysy a za několik hodin zkoušek již bude zralá vykouknout za zdi naší zkušebny. Už se moc těšíme!

V únoru jsme bohužel museli zkoušky trochu omezit, protože 2 z našich členek, které hrají v našem díle významnou roli, odjely na dovolenou. A tak jsme hledali způsob, jak umělecky strávit čas i přes jejich absenci.

V kulturním programu našeho města nás na první pohled nejvíce zaujal koncert pořádaný Spolkem pro komorní hudbu. Na něm vystoupilo Kalliopé Trio Prague, jehož členové nám jsou dobře známi jako velcí umělci, a proto právě tato akce byla naším cílem. Vybrali jsme si dobře – radostný Mozart, dramatický Beethoven i lyrický Smetana nás naplnili v podání těchto umělců radostí z hudby, kterou jsme si z koncertu odnesli. Rádi si je přijdeme poslechnout zas! :-)

Klub HM Olomouc – listopad a prosinec 2016

Drazí přátelé, milí kamarádi!

V Olomouci se tancovalo! A jak! Ke konci podzimu, kdy už počasí přestávalo přát jakýmkoli venkovním aktivitám, jsme se rozhodli, že místo náhodných setkání odvíjejících se od toho, co zrovna naše členy napadne nebo co nabídne olomoucká kulturní scéna, se pustíme do něčeho většího a nikoli jednorázového: rozhodli jsme se, že společně vymyslíme a nacvičíme choreografii!

Ne každý z nás má s tancem zkušenosti, a proto jsme naše první listopadové setkání otevřeli malým průzkumem na téma pohybových možností každého z nás. Zjistili jsme, že jsme na tom každý jinak, jeden umí něco a jiný zase něco jiného – a to je na tom krásné, ta různorodost! Hned nám tedy bylo jasné, že naše choreografie nebude jako sbor labutí, kdy jedna vedle druhé tančí naprosto identicky. A to otevírá bránu naší kreativitě a fantazii.

Na druhou choreografickou seanci jsme si tedy všichni donesli návrhy hudeb, na něž by se dalo tančit, a po společném poslechu jsme nakonec jednu z navrhovaných skladeb vybrali. Na začátku prosince jsme se pustili do tancování – a během jediného setkání jsme vymysleli více než polovinu celé choreografie! V polovině prosince pak už byla choreografie téměř celá hotová. Samozřejmě to bude chtít ještě vypilovat, ale máme radost ze společného díla.

A protože jsme se chtěli za ten krásný tvořivý rok trochu odměnit, vymysleli jsme si na poslední chvíli malý výlet jako vánoční dárek: Rozhodli jsme se zajet se podívat do Prahy na Muchovu Slovanskou epopej, než nám ji odvezou do ciziny.

Načerpali jsme z tohoto výjimečného díla ohromnou energii a se spoustou inspirace do další tvorby vkročili do nového roku.

Klub HM Olomouc – říjen 2016

V říjnu jsme se s klubem Hudební mládeže Olomouc vydali na koncert Moravské filharmonie Olomouc. Motivací k návštěvě tohoto koncertu nám byl především Chopinův Koncert pro klavír a orchetr č. 1 e moll v podání nadané mladé klavíristky Marie Šumníkové. S chutí jsme si však vyslechli i další skladby v programu večera, jimiž byla předehra Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Symfonie č. 3 F dur J. Brahmse. Navázali jsme tak na náš zářijový program, kdy jsme se sešli ke společnému poslechu hudby Fryderyka Chopina - konkrétně jsme společné zářijové odpoledne věnovali jeho Impromptus. Na konci října jsme se pak sešli s artificiální hudbou ještě jednou, a to na přímém přenosu z Metropolitní opery v New Yorku. V bravurně provedené roli Leporella z opery Don Giovanni exceloval český basbarytonista Adam Plachetka, dřívější člen Hudební mládeže. Ač se jednalo jen o přenos, nikoli živé provedení opery, byl nám poskytnut neuvěřitelně silný kulturní zážitek.

Klub HM Olomouc – červen 2016

ne 1. června jsme navštívili s Klubem HM Olomouc Divadlo Hudby v Olomouci. Konalo se zde představení O L. I. V. Y versus Olihně. Soubor O. L. I. V. Y funguje již 6. rokem a za tu dobu stihl odehrát velké množství různých improvizačních show. Pořadatelem této akce bylo Muzeum moderního umění. Představení bylo improvizační show olomouckých performerů a jakým si soubojem v divadelní improvizaci. Do hry byli brány témata diváků a diváci byli vtahování do hry. Představení se velmi vydařilo a všichni přítomní z řad diváků i herců si při něm užili velkou dávku legrace a zábavy.

Klub HM Olomouc – květen 2016

V květnu jsme v Olomouci v Moravském divadle navštívili v místním S-Klubu vystoupení Kompani Haugesund – Mono. Toto taneční představení je strhujícím komiksem odvážné norské choreografky a tanečnice Mii Habib. Vystoupení je celé v odstínech modré barvy a je doprovázeno kulturními, politickými, ale také historickými symboly, které jsou představovány rozličnými typy tanečních pohybů a gest. Celé představení bylo také doprovázeno živým hudebním doprovodem. Představení se nám líbilo a bylo pro nás zajímavým a obohacujícím tanečně-kulturním zážitkem.

Klub HM Olomouc – duben 2016

V úterý 5. dubna se v Redutě v Olomouci konal Jarní koncert pěveckých sborů ZUŠ Campanella. Tento koncert navštívili i členové Klubu HM Olomouc. Vystoupili na něm nejmenší z Broučků, Berunek a starší zpěvačky zelené a červené Campanelly. Zazněl klavírní doprovod v podání Lenky Pulchertové a vše se odehrálo pod vedením sbormistryň Daniely Vrajové a Anny Králové. Na závěr koncertu přichystala Červená Campanella malou zkoušku přítomným posluchačům. Diváci dostali za úkol rozpoznat všech devět květin, o kterých se zpívá v závěrečné písni „To ta Hel’Pa“. Nakonec se všem podařilo květiny vyjmenovat. Posluchači si pak za správné odpovědi odnesli danou květinu domů na památku. Na koncertě vládla skvělá atmosféra a diváci si ho velmi užili.

Klub HM Olomouc – březen 2016

V Olomouci bylo od 17. 3. - do 17. 4. 2016 možné navštívit cirkusové šapitó Národního Cirkusu Original Berousek. Ani nám to nedalo a společně s několika členy Klubu HM Olomouc jsme se 18. 3. vydali podívat na nový program tohoto světoznámého cirkusu. Během představení se představila úžasná drezura 12 arabských plnokrevníků. Dále vystoupilo 26 druhů exotických zvířat 4 dvouhrbí velbloudi, 4 dromedáři, 6 zeber, slon, 6 oslů, 4 krávy (tibetský jak, buvol indický, minizebu, highlander) a poník. V neposlední řadě se představilo několik papoušků ara. Z artistických vystoupení jsme mohli vidět vystoupení na kolečkových bruslích a brazilské akrobaty na létajících hrazdách. Našim divákům se vystoupení velmi líbilo a tuto akci si moc užili.

Klub HM Olomouc – únor 2016

Dne 19. 2. 2016 uskutečnila v Moravském divadle Olomouc premiéra činohry Bouře. Titul byl uváděn k čtyřstému výročí úmrtí autora Wiliama Shakespeara. Tato hra je Shakespearovou pozdní romancí a posledním velkým textem jeho tvorby. Příběh pojednává o bouři rozpoutané na moři, během níž loď pukne a posádka ztroskotá na zdánlivě pustém ostrově. Ten ale obývá mág Prospero, který je vyhnaným vévodou vysazeným na tomto ostrově před mnoha lety se svou dcerou Mirandou a ponechán napospas přírodním silám. Díky duchům, kterým vládne, má jedinečnou příležitost uskutečnit pomstu. Na toto premiérové představení se dorazilo podívat i několik členů Klubu HM Olomouc.

Klub HM Olomouc – leden 2016

Ve středu 20. ledna 2016 se Klub HM Olomouc zúčastnil představení muzikálu Šakalí léta. Tento legendární muzikál nastudoval v Moravském divadle Olomouc zkušený režisér hudebních titulů Luděk Golat. Děj příběhu se odehrává v okolí poklidného dejvického hotelu International, kam přijíždí mladý chuligán Bejby. Tomu se záhy podaří převrátit život pomocného číšníka Edy, okrskáře Prokopa a jeho syna Kšandy. Tato muzikálová komedie vznikla podle předlohy filmového muzikálu Jana Hřebejka z roku 1993. Představení plné zpěvu, tance a rytmů rokenrolu bylo skvělým zážitkem a odreagováním středečního večera.

Klub HM Olomouc – prosinec 2015

Rok 2015 byl významným pro světově uznávaného dirigenta a aranžéra Václava Hybše a jeho orchestr. Václav Hybš tento rok oslavil své 80. narozeniny a neméně významné 55. výročí od založení orchestru Václava Hybše. Na počest těchto výročí byl uspořádán 5. 12. v Kino Metropol v Olomouci Vánoční koncert Václava Hybše a jeho hostů. Hlavním hostem byla zpěvačka Jitka Zelenková, která v tomto roce slavila také významné jubileum, svých 65. narozenin. Její vystoupení bylo doplněno známou čtveřicí Irenou Kousalovou, Martinou Dolečkovou, Filipem Hořejším a Štěpánem Růžičkou. Tohoto koncertu se zúčastnili také členové Klubu HM Olomouc.Chceš se stát členem Hudební mládeže? Stačí vyplnit přihlášku


Za aktuálnost klubových stránek odpovídá klub HM.
Hlavním sponzorem Hudební mládeže ČR je firma Ventima, s.r.o.


© Hudební mládež ČR