Hudební mládež ČR Společnost přátel J.Ježka Kazoo orchestra Časopis TAM-TAM Hud. škola YAMAHA Hudební výchova

Hudební mládež ČR

      Organizace uznaná MŠMT
      pro oblast práce s dětmi a mládeží Jméno a příjmení: 
• Proč se stát členem HM?

• Nová registrace

 Heslo:    


Jak založit klub nebo klubík HM

Líbí se vám myšlenka a činnost Hudební mládeže a rádi byste ji měli i ve svém městě? Založte si u vás klub HM!

Klub HM je možné založit kdekoliv, kde je skupinka mladých lidí se zájmem o hudbu, kulturu, umění - tedy například na hudebních, základních i středních školách apod.

Založit klub může například učitel nebo člen HM. Minimální počet členů klubu je tři, maximální počet je neomezen.

Napište nám o svém záměru nebo nápadu. Po přijetí dopisu vás budeme kontaktovat a rádi zodpovíme všechny vaše otázky. Po dohodnutí podrobností vám pošleme přihlášky, letáky a plakáty HM.


Kluby a klubíky
Hudební mládeže


Kluby a klubíky Hudební mládeže sdružují členy Hudební mládeže v jednotlivých městech a regionech. Jejich činností je společná návštěva kulturních akcí, návštěva akcí HM a také pořádání vlastních akcí. Jejich činnostmi mohou být například společné návštěvy celostátních akcí HM, společné návštěvy místních kulturních akcí, společné muzicírování, zpívání, pořádání seminářů, besed, koncertů atd.

Některé z klubů zde mají své stránky, na kterých informují o své činnosti. Stránky jednotlivých klubů jsou ve výstavbě.


Novinky z klubů a klubíků


26.12.2017 15:21:07

Listopad v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Většinu října jsme strávili, jak už víte z předchozího článku, přípravou Kreativního semináře Face2Art. A na začátku listopadu se tento seminář pořádaný Hudební mládeží ve spolupráci s některými Kluby HM uskutečnil. První listopadový víkend jsme tedy spolu s dalšími členy HM a také s nováčky, kteří na akci HM přijeli vůbec poprvé, strávili v DDM Klamovka, kde jsme psali povídky a příp. básně, natáčeli krátké filmy, vymýšleli choreografie a zkrátka jsme 48 hodin tvořili 😊

Ve zbylých listopadových dnech jsme ale opět společně vyrazili na několik dalších akcí.
Nejprve jsme přijali pozvání našich přátel z Klubu HM Liberec a šli jsme se podívat do Divadla F. X. Šaldy na premiéru baletu Petrolejové lampy. Účinkovali v něm HM people Lukáš, Dominik, Kuba a Olfi a byli všichni skvělí! 😊

Tři dny poté jsme byli v plzeňském Domě hudby na pořadu Shakespearova sváteční pošta, kterým nás provázeli Hana Maciuchová, prof. Martin Hilský a Miloš Horanský. Bylo to krásné, takové předadventní, pohlazení na duši a kromě toho pro nás bylo setkání se sonety v této podobě velmi silné. Děkujeme!


18. listopadu se v celé republice konala Noc divadel a Divadlo DISK, ve kterém někteří z nás pracují, si to nemohlo nechat ujít a zapojilo se do tohoto projektu také. Ve velkém sále, ve Studiu Řetízek, v podzemí DAMU i na učebnách se pět hodin odehrávala různá představení, performance, ale i koncerty, které navštívilo přes 800 diváků. Následující den jsme od rána do večera pomáhali Lukášovi Smrkovskému s natáčením jeho přijímačkového filmu Nemožný. Bylo to velmi náročné, ale výsledek stojí za to! Držíme Lukymu pěsti, aby ho vzali! 😊

V sobotu 25. listopadu náš klub za podpory Centrály HM uspořádal Podzimní stepařský workshop s Kamilou Borovskou. Trval celý den a konal se v novém sídle jejího Step by step studia v areálu DEPO2015 v Plzni. Kromě pilování techniky jsme na něm udělali celou jednu choreografii na Plzeňský festival stepu a také jsme se začali učit zbylé části choreografie Americano, jejíž úsek jsme nacvičili na Letním táboře HM, a která bude stepařským flashmobem na tomto festivalu. Kamilko, děkujeme moc a těším se na další workshop! 😊

Ve středu 29. listopadu jsme se vydali do Divadla Kampa na předposlední reprízu one woman show s názvem Vanilková džungle. Ta „one woman“, která hrála roli Andrey, byla nejen jediná, ale i… jedinečná. Byla to Diana Toniková a úplně nám vyrazila dech. Už několik let ji registrujeme a vnímáme jako vynikající herečku, ale to, co předvedla ten večer nemá obdoby. Osobně si myslím, že je to jediná Andrea, kterou si umím představit, že nikdo jiný to nezahraje tak, jak ona. Dianko, klobouk dolů!

Přejeme vám krásný adventní čas a Vánoce plné Radosti!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


7.11.2017 16:56:34

Říjen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Celým říjnem se v Klubu HM Plzeň prolínaly přípravy programu Kreativního semináře Face2Art. Kromě práce na této akci, která se konala o tomto víkendu, jsme se ale společně vydali na několik akcí.

Nejprve jsme přijali pozvání našich přátel z Klubu HM Liberec a šli jsme s nimi na činoherní inscenaci Mnoho povyku pro nic do libereckého Divadla F. X. Šaldy. Byla to velmi dobře udělaná inscenace a my jsme se moc bavili.

Poté přišla akce, které jsme se nezúčastnili všichni, ale na kterou někteří z nás čekali téměř rok. Koncert Ennia Morricone s názvem Last Ever in Prague, který se konal 16. října v pražské O2 Aréně. Zážitek, který jsme si z něj odnesli, se nedá popsat. S nostalgií a krásou v duši jsme si vzpomněli na autorské představení Morriconie, které jsme na motivy jeho hudby společně vytvořili na Letní škole Hudební mládeže v roce 2012. Od té doby uplynulo pět let, ale ta vzpomínka je stále silná a krásná. Díky, Mistře!


19. října jsme vyrazili do kina BIO OKO na maďarský film O těle a duši. Tento velmi nekonvenční a intimní snímek získal v letošním roce cenu za nejlepší film na Berlinale IFF a také při udílení European Film Awards, kde byla oceněna i režie, herečka v hlavní roli a scénář. Musíme říct, že všechny tyto ceny dostal film zcela právem. Jde o velmi kvalitní snímek, který na nás hodně zapůsobil.

Dva dny nato jsme se vydali na první koncert kapely Půlnoční meloun, kterou společně založili členové libereckého a pražského Klubu HM. Setkali jsme se tam s asi dvaceti dalšími HM people a bylo to velmi pozitivně nabitý večer. Věříme, že o kapele Půlnoční meloun ještě uslyšíme – třeba v létě na Colours! 😊

24. října jsme získali volňásky na švédské gay monodrama Po Fredrikovi, které v produkci skupiny HarOLD hrál Matyáš Řezníček. Byl to herecký koncert, seděli jsme přikovaní v židlích, tekly nám slzy po tvářích, dýchali jsme společně s tímto hercem, resp. jeho postavou a rozhodně jsme nebyli mezi diváky jediní. Děkujeme, Johane!

Následující den jsme šli do Městské knihovny v Praze na přednášku prof. Hilského s tématem Shakespeare a magie. A zde jsme si podruhé vzpomněli na Letní školu Hudební mládeže 2012, která měla téma Magie umění. Zde jsme o připravení přednášky na toto téma požádali právě prof. Martina Hilského a jemu se tak zalíbilo, že jej od té doby občas přednáší i jinde. 25. října to bylo jiné než před pěti lety v Třeboni, ale stejně jako tehdy to bylo magické.

Přejeme vám magický zbytek podzimu ve společnosti umění!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


30.10.2017 12:22:34

Září v Klubu HM Příbram

Nový školní rok jsme přivítali jazzem, když jsme se zúčastnili Jazzového odpoledne konaného v rámci Příbramského kulturního léta. Hudba plná energie byla přesně to, co jsme potřebovali před opětovným usednutím do školních lavic, a tak jsme letošní školní docházku zahajovali krásně plni energie.

V září jsme se ještě stihli společně vydat na výstavu fotografií Františka Drtikola, příbramského rodáka. Ač jde o stálou expozici, ne všichni členové našeho klubu už měli tu čest ji zhlédnout, a tak jsme se rozhodli tento kulturní rest napravit.

A ke konci měsíce jsme samozřejmě nemohli chybět na největším festivalu Hudební mládeže Mladá Smetanova Litomyšl. Rádi bychom vám tady popsali, co všechno jsme tam zažili, ale to nejdůležitější je atmosféra festivalu, která je bohužel do slov naprosto nepřenositelná. Proto nám zbývá napsat jediné: Pojeďte příště s námi!

Přejeme hodně zdaru v novém školním roce!

12.10.2017 21:03:06

Jaro v Klubu HM Praha

Milí hudebněmládežní přátelé,
Zajímá vás, jak jsme si užili jaro v pražském klubu HM? Hned na začátku března jsme podnikli menší umělecký výlet – vyrazili jsme do Vídně za operou! A nejen za operou, čekala na nás i řada galerií a stranou jistě nezůstal ani zážitek z umění architektonického.
Cíl naší výpravy však byl jasný: opera oper Don Giovanni v podání špičkových sólistů v čele s českým basbarytonistou Adamem Plachetkou, to celé za doprovodu vídeňských filharmoniků. Bravi!
O dva týdny později jsme využili rozkvétající přírody a vyrazili do pražských zahrad nafotit pár snad uměleckých fotografií. Jsme moc rádi, že jsou v našich řadách i tací, kteří se tomuto směru umělecké tvorby aktivně věnují, a tak nám mohli předat část svého know-how.
Duben byl zasvěcen divadlu. Nejprve jsme vyrazili do Liberce, abychom se společně se členy tamního klubu připravili na Festival hudebního divadla Prkna, který se konal následující týden v Hradci Králové, poté jsme se s nacvičeným představením vydali na zmiňovanou celostátní akci Hudební mládeže, kde jsme jej mohli předvést. Užili jsme si spoustu zábavy a kromě vlastní aktivní herecké činnosti jsme měli možnost zhlédnout několik dalších zajímavých představení.
V květnu jsme se vrátili opět k hudbě, když jsme se rozhodli zpříjemnit jarní víkendové dopoledne obyvatelům jednoho z pražských domovů seniorů. Třikrát jsme se sešli, abychom společně nacvičili několik děl klasické hudby, která jsme následně mohli přednést. Na programu byl Beethoven, Mozart a Smetana – jeho dua pro housle a klavír Z Domoviny nadchla diváky nejvíce. Příště se proto vynasnažíme přinést jim ještě více české hudby, která si pro svou krásu a kvalitu zaslouží být hrána a podporována.
Začátek června patřil opět společné hudebněmládežní akci – tentokrát festivalu Duhová bouře v Liberci. Parádní 4 dny jsme strávili ve společnosti našich přátel z ostatních koutů republiky a k tomu si užili nabitý program. Už teď se těšíme na příští ročník!
Hned dva dny nato jsme zavítali na koncert špičkového klavíristy Tomáše Vrány na HAMU. A aby nebylo hudby málo, hned o týden později jsme se opět sešli, abychom společně zhlédli záznam opery Don Giovanni, tentokrát v inscenaci, která se hrála před rokem na znojemském festivalu. Pěvecké výkony byly opět výborné, zejména dvojice Don Giovanni – Donna Elvíra v podání manželského páru Adam Plachetka – Kateřina Kněžíková byla naplněna neuvěřitelnou pěveckou, hereckou i emocionální kvalitou. Přestože představitel hlavní role byl v obou námi na jaře zhlédnutých inscenacích shodný, bylo zajímavé sledovat naprosto odlišná pojetí celé opery v těchto diametrálně rozdílných inscenacích.
Abychom se nevěnovali jenom hudbě a výtvarnému umění, rozhodli jsme se v užším počtu zavítat na taneční lekce Nataši Novotné, patronky Face2Art pro kategorii Choreografie. A setkání s patronem F2A to nebylo jediné – v červnu jsme se rovněž zúčastnili fotografického semináře s Robertem Vanem. K fotografickým znalostem a dovednostem našich členů se tak studnice poznání prohloubila o rady jednoho z největších českých – a světových – fotografů. Z celého semináře jsme byli nadšení, je skvělé, když se můžeme setkat s takto inspirativními lidmi jako je Robert Vano – anebo třeba právě i Nataša Novotná.
Školní rok jsme zakončili dvěma návštěvami divadelních představení. Prvním z nich bylo Sólo pro nás dva – baletní představení choreografa Petra Zusky. Druhým pak The Play That Goes Wrong – představení, na něž nás pozval náš kamarád z Hudební mládeže, který v něm účinkoval. Za toto pozvání mockrát děkujeme, hru jsme si užili od prvních slov až do závěrečného potlesku!
Věříme, že i další dny budou stejně intenzivně naplněny uměním.
Bavíme se uměním!
Za klub HM Praha
Lucka

5.10.2017 13:34:38

Září v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Značná část září se v našem klubu týkala Mladé Smetanovy Litomyšle a jejích příprav. Kromě tohoto skvělého festivalu jsme ale v září zažili ještě několik skvělých akcí – tentokrát většinou společně se členy Klubu HM Liberec.

8. září jsme se s libereckými HM people vydali do Divadla F. X. Šaldy na představení Funny girl. Jde o klasický muzikál, který v Liberci poměrně bez větších zásahů klasicky inscenovali, což bylo dobře. Nějaká velká moderní zpracování by se k němu nehodila. Děkujeme za pozvání, bylo to krásné!V následujících deseti dnech proběhly v rámci příprav na letošní MSL dvě zkoušky naší autorské inscenace Pastelky se do nosu nevejdou. Vznikla na Letním ateliéru 2016 a jakožto vítěz přehlídky Prkna 2017 byla zařazena do programu Mladé Smetanovy Litomyšle. Protože jsme ji téměř půl roku nehráli, bylo třeba ji oprášit. Zkoušky byly dělené, protože jsme se nedokázali časově dát dohromady všichni. Jedna se konala v Liberci a jedna v Praze a při obou jsme si užili spoustu legrace a zároveň jsme znovuobjevovali významy a přesahy v inscenaci, kterou tolik milujeme.

19. září jsme se opět vydali do Liberce, a to na premiéru krátkého filmu Momentka dvou HM people – Lukáše Smrkovského a Filipa Janouška. V tomhle komediálním filmíku jsme si malé role zahráli nejen my, ale i naši přátelé z dalších klubů a členové HM ze všech koutů republiky. Děkujeme za zážitek nejen na premiéře samotné, ale i během natáčení! 😊

A pak už přišla Mladá Smetanova Litomyšl. Naše sedmá Litomyšl, ale celkově už 44.! Zažili jsme zde čtyři dny nabité báječným programem: Černošská pohádka Divadla DRAK, workshopy Miloše Vacíka, báječný muzikál MILUJU TĚ, ALE…, recitál Ivy Bittové, Pall Mall Art, Tančírna a nakonec divadelní matiné. MSL je jeden z nejkrásnějších festivalů, které znám, a rozhodně nejsem jediná, kdo si to v našem klubu myslí. Tak pojeďte za rok s námi!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


4.10.2017 16:20:29

Léto v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Většina léta členů Klubu HM Plzeň se točila okolo dvou desetidenních letních akcí HM, Letního ateliéru a Letního tábora, ať už šlo přímo o akce jako takové a účast na nich nebo o jejich přípravu. Kromě toho měl každý z nás prázdniny zaplněné brigádami, praxemi, rodinnými dovolenými a různými festivaly, takže jsme nenašli moc dalšího času na společná setkání.

Jedno z nich se ale uskutečnilo. Bylo to hned na začátku prázdnin, 1. července na premiéře nové inscenace festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem, která nese název Akvabely. Někteří naši členové zde už mnoho let pracují, a tak jsme se sem dostali i my. Inscenací Akvabely se tento festival, který letos oslavil 10 let své existence, dá se říct „vrací ke svým kořenům“. Při zkoušení a reprízování této inscenace v DJKT Plzeň se totiž její režisér Vilém Dubnička rozhodl s jejími protagonisty založit tento festival. Jsme moc rádi, že celou tu dobu můžeme být součástí týmu Divadelního léta!


Dva dny nato jsme do odjeli do Třeboni na Letní ateliér HM, na akci, na kterou se všichni těšíme celý rok. Proč? Potkáte zde báječné lidi a během deset dní se s některými z nich stanete přáteli na celý život. Téma letošního Letního ateliéru bylo KRÁSA. Krásy se tedy týkal nejen ranní Hydepark, ale i přednášky a besedy s jednotlivými hosty, kterými letos byli: prof. Martin Hilský, Robert Vano, Iva Bittová, Jiří Vyšohlíd, Pavel Černík, Miloš Vacík a Ondřej Mašek. Každý den LA byl nabitý. Zažili jsme báječné tvůrčí dílny, bojovku, ples, flashmob, filmové dílny a také skvělé večery s poezií a LiguManem. Ale to, co jsme opravdu v rámci všech těchto aktivit se opravdu nedá popsat… Děkujeme všem z HM, že vytvořili takovou atmosféru!

V druhé půlce srpna jela většina z nás na Letní tábor HM do Poděbrad. Tahle desetidenní akce je úplně jiná než Letní ateliér, ale je také báječná. Během deseti dnů můžete chodit na sbor, orchestr, sólový zpěv, individuální lekce na hudební nástroj, balet, jazz musical dance a step a můžete se tak naučit něco, co jste třeba v životě nedělali. Na tábor jsme jeli jako účastníci, ale zároveň někteří z nás vedli kurzy stepu a jazz musical, takže táborové dny byly také příjemně „našlapané“. Na konci tábora nás čekal tradiční závěrečný koncert, na který přijelo hodně našich přátel a také rodičů.

Kdybyste chtěli, podívejte se na videa z něj zde: Klikni sem Stojí to za to! 😊

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


4.10.2017 16:14:53

Červen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

První čtyři dny měsíce června strávili všichni členové našeho klubu v Liberci, kde Hudební mládež pořádala jeden ze svých nejdůležitějších centrálních festivalů – Duhovou bouři. Na tomto 27. ročníku jsme se spolupodíleli i organizačně. Pomáhali jsme především se čtvrtečním karnevalovým průvodem městem a následným multižánrovým koncertem a také přípravou dětských programů, zejména pak s interaktivní soutěží Duhová ZOO. Nejvíc jsme si ale užili tři reprízy letošního tanečního flashmobu HM, které jsme si spolu s ostatními členy HM zatančili v centru města na píseň Don’t stop me now od skupiny Queen! :-)

7. června měl na DAMU seminář spojený s přednáškou prof. Martin Hilský. A protože zde někteří z nás studují, dostali jsme se na něj. Byl zaměřený na Shakespearovy tragédie, především na detailní rozbor Hamleta, Krále Leara a Othella. Už jsme od prof. Hilského slyšeli mnoho výkladů a přednášek, ale tahle jednoznačně patří k jedněm z nejlepších.
17. června se v Branickém divadle konal koncert šesti muzikálových zpěváků s názvem JÁ PŮJDU DÁL, který produkčně zajišťovala jedna z našich členek a ostatní jí občas pomáhali, s čím bylo třeba. A tak jsme se na něj všichni dostali – nejprve jsme dělali šatnáře a uvaděče a pak jsme se mohli jít zdarma podívat. Bylo úžasné vidět, jak šest mladých zpěváků, kteří před rokem absolvovali, předčí mnohé zkušené profesionály. Během koncertu zazněly nejen muzikálové melodie, ale i šansony a populární písně posledních několika let. Ale nešlo jen o koncert, byla to i jedinečná světelná show srovnatelná s těmi, které jsou na megakoncertech ve velkých halách. Děkujeme za takový zážitek a všem lidem z HM, kteří nám přišli pomoct a podpořit nás.


Poté jsme se (teď už ne všichni, ale vždy jen část z našeho klubu) dostali ještě na dva skvělé a tentokrát opravdu velké koncerty. První z nich byl koncert Dannyho Elfmanna, který proběhl v rámci PRAGUE PROMS v Obecním domě. Tento geniální skladatel, který píše hudbu mj. pro všechny filmy Tima Burtona, osobně přijel, aby si své skladby v podání ČNSO poslechl. A víte, co dal jako přídavek? Úvodní znělku k seriálu Simpsonovi! Vůbec jsme netušili, že to napsal také on! 😊 Bylo pro nás velkým zážitkem, že jsme ho mohli vidět a dokonce se s ním po koncertě i osobně setkat. Druhý z těch velkých koncertů se konal v rámci festivalu METRONOME v areálu výstaviště v pražských Holešovicích. Jednalo se o koncert STINGA. Byl dokonalý, víc k tomu ani není co dodat. A uchvátil všechny diváky. Děkujeme, Stingu!
Na konci divadelní sezóny vždycky přichází nějaké derniéry. Na konci této přišla derniéra v našem klubu velmi oblíbeného muzikálu Probuzení jara. Herci ji nejprve odehráli v DJKT v Plzni a pak s tímto muzikálem jeli ještě na poslední zájezd do Rychnova nad Kněžnou na festival Poláčkovo léto. Na konci tekly slzy nejen nám, ale mnohým dalším divákům a bylo nám strašně líto, že tato inscenace končí… Ale vše končí, aby něco jiného mohlo začít, ne? Snad přijde něco jiného podobně dobrého.

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


14.7.2017 12:29:21

Klub HM Brno - červen 2017Milí HM people! První dny v tomto měsíci probíhal jako každý rok festival Hudební mládeže Duhová bouře v Liberci. Letos jsme dorazili už na samotný začátek festivalu, průvod přes město a různá taneční i hudební vystoupení na náměstí. Fascinuje nás, kolik aktivit člověk může v Liberci dělat! Baví Vás tanec? Vyberte si mezi latinsko-americkými či standartními tanci, břišními tanci, streetdance, folklorními tanci… A co takové bojové umění? Není problém, zkuste třeba capoeiru, brazilské bojové, taneční a hudební umění v jednom. Hostem Duhového festivalu je i skvělá bubenická skupina Tam Tam Batucada pod vedením sambového mistra a malíře Miloše Vacíka. Moc se těšíme na jeho lekci bubnování na ateliéru! V Liberci bylo ten den opravdu rušno. My HM people jsme fotili, natáčeli, rozdávali balonky malým dětem… Pátek byl také ve znamení tance, tentokrát našeho, flashmobu. Flashmob není jen tak ledajaké vystoupení, jeho účelem je vzbudit v divákovi dojem, že se tanečníci vlastně vůbec neznají a náhodou se dali do tance. Proto se tančí v ulicích, na náměstích a dalších místech ve městě. Tanečníci se rozptýlí mezi kolemjdoucí a když začne hrát hudba, shromáždí se a tančí! Každý rok je to skvělá zábava, jen je nás většinou pomálu. Přitom není vůbec složité se přidat! Stačí se jen naučit choreografii podle videí na facebooku a na youtube! :-) Sobotní den byl ve znamení příprav na nedělní Duhové ZOO. Tiskli jsme mapy s označenými stanovišti, omalovánky pro děti, sháněli jsme razítka a pastelky… Stanovišť bylo hned několik. Na jednom děti malovaly, na jiném zase zpívaly, nebo tančily jako plameňáci. Nás to bavilo! Snad i ty děti.
Od 10. do 25. června byla u nás v Brně k vidění čtvrtý ročník fotografického festivalu F! s názvem TERITORIA TVÁŘE. K videní bylo asi 200 nejslavnějších fotografií z doby americké hospodářské krize. Výstavu doplňovaly i různé přednášky a workshopy s fotografy. “Lidská tvář je zvláštní zakřivenou plochou, do které se postupem času zapisují jak hnutí „zevnitř“, tak proměny okolního světa – prostředí, ve kterém se pohybujeme, na které se díváme, kterému čelíme. V tomto smyslu může být podnětné přistoupit k lidské tváři jako k jistému typu území, rozkládajícímu se na podloží lebky. Její zvrásněný povrch je přitom součástí specifické topografie, která bývá často dále předmětem uměleckého zkoumání. …” (Lucie L. Fišerová)Vrcholem měsíce byl koncert šesti mladých zpěváků s názvem Já půjdu dál, který produkovala naše kamarádka Martinka Náhlíková. (My jí pomáhali s přípravou na místě.) Tu hvězdnou šestici spolužáků z konzervatoře tvoří: Andrea Hauer, Denisa Šubrtová, Jan Fanta, Martin Holec, Pavel Klimenda a Richard Pekárek. Jejich výkony naprosto překonaly naše očekávání! Slyšeli jsme od každého žánru trochu, muzikálové, popové i jazzové písně, české i zahraniční. Zpěváky doprovázel živý orchestr. Každá píseň se zpívala v jiném obsazení, některé byly sólové, jiné třeba duety, některé zpívali všichni… a každá z nich měla také své vlastní nasvícení a choreografii. Taneční výkony byly stejně dobré jako ty pěvecké. Děkujem, že jsme tam mohli být, a přijeme hodně štěstí do budoucna!!
14.7.2017 12:28:50

Klub HM Teplice - květen 2017Drazí HM příznivci. Na začátku měsíce jsme se vypravili do Prahy podpořit našeho kamaráda Davida a jeho kapelu La Familia Salsa Band. Jak už název napovídá, hrají hlavně salsové a jiné latinsko-americké písně. A protože k těm neodmyslitelně patří tanec, před samotným koncertem probíhá lekce salsy. My jsme bohužel stihli jen úplný konec, ale i tak se nám to hodilo, protože během písní se tančí takzvané animace, kdy profesionální tanečníci předvádí některé lehké salsové kroky a ostatní se je snaží napodobit.


Další kulturní akci, která stojí za zmínku, je zahájení Pražského jara. Lístky se nám samozřejmě sehnat nepodařilo, ale využili jsme open air přímého přenosu na Kampě. Byl to opravdu zážitek. Letos jsme Mou vlast slyšeli v podání Vídeňských filharmoniků, jednoho z nejlepších hudebních těles na světě, pod taktovkou světoznámého dirigenta Daniela Barenboima. Hráli s naprostou technickou přesností, ale zároveň s citem. Moc se nám líbí tento nápad s přímým přenosem, rozhodně toho plánujeme v příštích letech znovu využít.Tento měsíc jsme vyrazili do Prahy třikrát, třetí výjezd se týkal divadelního představení v Národním divadle. Jmenuje se Kouzelný cirkus a spadá do tzv. Laterny magiky. Letos slaví už 40 let! Představení je to velmi originální, v době jeho vzniku bylo naprostým fenoménem. Je totiž částečně hrané herci a částečně promítané na plátno. Velmi často se tyto dvě složky prolínají, kdy postava na plátně komunikuje s hercem, nebo herec zalézá do záběru a zase z něj. Tenkrát šlo o velmi náročný projekt. Zapojilo se do něj spoustu významných umělců, např. režisér Evald Schorm, divadelní architekt a dlouholetý šéf Laterny magiky Josef Svoboda, režisér a scénárista Jan Švankmajer, zakladatel černého divadla u nás Jiří Srnec, kameraman Emil Sirotek, tehdejší česká baletní hvězda Vlastimil Jílek a mnoho dalších. Celé představení je vlastně taková metafora života, stárnoucí klauni, kteří se za něčím celý život honí a nepodaří se jim toho dosáhnout. Škoda že jsme se v tom představení snažili tolik hledat konkrétní věci a neužívali si ten celkový dojem a ty krásné filmové záběry.


A náš sbor po soutěži čekala ještě jedna taková příjemná povinnost. Jako každý rok jsme zpívali studentskou hymnu Gaudeamus Igitur maturantům při předávání maturitních vysvědčení.14.7.2017 12:24:39

Klub HM Teplice - duben 2017Drazí HM přátelé. Jak jsem předesílala minulý měsíc, nás pěvecký sbor postoupil do celostátního kola soutěže Gymnasia Cantant, která se konala 6.-8. dubna. Byla to pro nás cenná zkušenost a zážitek. Bavilo nás poslouchat ostatní sbory. Velmi se od sebe lišily hlavně repertoárem a způsobem vystupování. Zazněly typicky sborové písně, ale i úpravy těch lidových nebo dokonce popových a rockových. Náš sbor se také zapojil do společného zpívání sborů v tělocvičně, při kterém jsme byli rozděleni do hlasů. My máme kvůli nedostatku kluků pouze jeden mužský hlas, takže slyšet zpívat tenor a bas dohromady byla prostě nádhera. Celá akce končila slavnostním průvodem přes město za zpěvu kánonu Jede Kudrna. Příští rok máme už naplánovanou jinou akci, ale doufáme, že zas někdy v příštích letech budeme mít možnost se soutěže zúčastnit.Další důležitou událostí měsíce byl divadelní festival Hudební mládeže Prkna v Hradci Králové. Hudební mládež byla zastoupena dvěma soubory, z nichž jeden dostal dokonce hlavní cenu! Musíme říct, že jsme neviděli představení, které by se nám nelíbilo. Každé mělo něco do sebe. Celý festival začal vystoupením Divadla Drak, kde se akce odehrává. Hráli pro nás Černošskou pohádku. Tuto inscenaci hrají už 18 let a to v původním obsazení! Většina z nás ji už někdy v minulosti aspoň jednou viděla. Já například jako malá na pohádkovém festivalu v Jičíně. Líbila se mi stejně jako kdysi. Nejvíce jsme obdivovali, jak si vystačí s takovým málem věcí. Kýbl je chvíli kýblem, chvíli zase bubnem... Vůbec všechna představení Divadla Drak jsou nápaditá, vtipná, se skvělým hudebním doprovodem. Kéž by se nám jim jednou podařilo aspoň trochu přiblížit! Už teď se těšíme na nové zážitky a zkušenosti příští rok!14.7.2017 12:15:03

Klub HM Brno - květen 2017Milí HM people! Tento měsíc jsme s klubem dvakrát navštívili kino. Zhlédli jsme nový film Masaryk, od režiséra Julia Ševčíka. Byli jsme z něj upřímně nadšení. Líbila se nám autentická atmosféra filmu, hudba... Na mě skoro nepůsobil jako český film, jednak se v něm mluví většinu času anglicky i různými jinými jazyky, takže klobouk dolů našim hercům, ale i díky různým dalším faktorům by Masaryk určitě vedle mnohých světových snímků nezapadl. Lokace, kde se film natáčel, jsou dovedené do dokonalosti. A v neposlední řadě je potřeba vyzdvihnout výkon Karla Rodena v hlavní roli. Takže Masaryka vřele doporučujeme, jen hrozí, že si budete připadat jako neznalci historie, z vlastní zkušenosti…Druhým kinematickým zážitkem byl přímý přenos Růžového kavalíra z Metropolitní opery. Byli jsem už na několika takových přenosech a vždy na nás opera udělala velký dojem. Tato nás zpočátku svou délkou trochu vyděsila, ale nakonec děj rychle ubíhal, navíc přestávky mezi dějstvími jsou vyplněné rozhovory s pěvci a organizačním týmem, nebo ukázkami z oper příští sezóny. Tvůrce opery je skladatel Richard Strauss, je popisována jako komická opera, mně přišlo, že některé momenty jsou spíše tragické. Zajímavost je tzv. “kalhotová role”, tedy že žena hraje mladého chlapce. My měli štěstí na skvělé obsazení, mladíka zpívala Elīna Garanča a jednu z hlavních postav úžasná Renée Fleming, pro kterou to byl vůbec poslední výstup v roli Maršálky. Der Rosenkavalier byla poslední opera sezóny, už teď se těšíme na další.Naposledy jsem o našem klarinetovém souboru psala ve spojení se zlomenou rukou basáka, tentokrát jsem byla já ta šikovná a narazila si palec. Přesto jsme úspěšně odehráli tři koncerty, dva byly absolventské dvou členů ze souboru a ten poslední v rámci dne hudebních škol. Momentálně hrajeme hlavně jazzové věci, Růžového pantera a jazzovou úpravu Dvořákovy Humoresky a When I´m sixty four od Beatles.Posledním, ale bezkonkurenčně nejsilnějším, zážitkem měsíce je Janáčkova opera Káťa Kabanová,o které jsme psala už před několika měsíci. Velmi nás tehdy oslovila a podařilo se nám sehnat lístky na jedno z přidaných představení! Tato inscenace je naprosto úchvatná díky originálnímu pojetí scény, podium totiž pokrývá vrstva vody. (Příběh se odehrává ve vesničce na břehu Volhy.) Zemi nebo třeba podlahu pokoje představovalo několik dřevěných desek, které přestavovali mladé tanečnice, choreografie byly velmi symbolické a efektní, a to je vlastně vše, nic víc ani nebylo potřeba, zbytek dotvářely odrazy světla na vodní hladině. I pěvecké výkony byly velmi kvalitní, hlavně sopranistky Pavly Vykopalové, která představuje hlavní hrdinku. Za svou roli získala v letošním roce Ocenění Thalie za mimořádný jevištní výkon. Jsme moc rádi, že jsme na Káťu šli podruhé, užili jsme si ji ještě o něco víc než v říjnu!14.7.2017 12:12:21

Klub HM Brno - duben 2017Milí HM people! Začátek měsíce byl ve znamení dokumentárního festivalu Jeden svět, letos s podtitulem Umění spolupráce. Každý rok na něj s klubem chodíme a snažíme se zhlédnout co nejvíce filmů. Letos jsme přemýšleli, že se zapojíme do organizace, ale nějak jsme to propásli. Každopádně plánujeme zapojit se do projektu Promítej i ty. Podmínkou je jen sehnat nějaké veřejné místo a pozvat více lidí, aby nám zaslali některý z výherních dokumentů z minulých let.Hlavní náplní dubna byl ale samozřejmě “náš” HM divadelní festival Prkna v Hradci Králové. Přípravy na něj byly poměrně náročné pro oba soubory z Hudební mládeže, jeden (ve kterém jsem hrála já) musel sehnat moře rekvizit a ten druhý zase dva záskoky, jeden z nich dokonce za hlavní roli. Myslíme, že se festival letos opravdu povedl. Každé představení bylo jiné a originální. Zhlédli jsme hru, která poukazuje na nesmyslnost reklam, komedii o nalezené mumii v jedné vesnické hospodě, velmi efektní zpracování muzikálu Drákula, i zcela improvizovanou hru o nevydařeném rande, do které se zapojili i diváci. Novinkou pro nás bylo tzv. bytové divadlo o setkání Johna Lennona a Paula McCartneyho. Festival se odehrává v Divadle Drak, které pro nás každý rok hraje jednu ze svých inscenací. Letos jsme měli to štěstí vidět Černošskou pohádku, kouzelný příběh z Afriky, který měl premiéru v roce 1999! V pohádce hrají tři herci: Jan Popela, Pavel Černík a Jiří Vyšohlíd, který je autorem příběhu i hudby, také jedním z našich letošních porotců a držitelem Ceny Thálie za celoživotní mistrovské dílo v oboru loutkoherectví stejně jako naše druhá porotkyně Blanka Josephová-Luňáková. Hodnocení poroty bylo podle nás velmi přínosné a spravedlivé. Hlavní cenu letos vyhrálo představení Pastelky se do nosu nevejdou o imaginárních kamarádech inspirované knihou Roberta Fulghuma Vše, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce. Moc jim to přejeme!Poslední akcí tento měsíc byl Mezinárodní den tance, který probíhá po celé České republice. Choreografie se tancovala na píseň Just Dance od skupiny Mydy Rabycad, jejím autorem je baletní mistr a choreograf Národního divadla Jan Kodet. Popravdě nám trvalo docela dlouho, než jsme se ji naučili, ale moc jsme si to užili!7.6.2017 17:25:15

Březen a duben 2017 v klubu HM OlomoucMilí HMpeople i další příznivci Hudební mládeže,

v březnu jsme pokračovali v pracích na naší první vlastní společné choreografii – a na závěr měsíce nás čekala odměna v podobě jejího provedení v místní ZUŠ. Moc jsme si celý proces tvorby i následné interpretace užili a věříme, že tato choreografie nebyla naší poslední!S blížícími Velikonocemi jsme se rozhodli, že si uděláme výlet do Ostravy, kde jsme společně s našimi přáteli z ostravského klubu HM navštívili koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, kde byli ve skladbách Smetany a Mozarta sólisty naši přátelé. Celý koncert byl pak zakončen Čajkovského Symfonií. Koncert jsme si moc užili a zároveň jsme byli rádi, že jsme mohli vidět naše kamarády.O týden později jsme se pak vydali na celostátní akci HM – divadelní festival PRKNA. Už teď se nemůžeme dočkat dalších společných akcí!Mějte se krásně a snad brzy na viděnou na některé z akcí HM,Klub HM Olomouc

28.5.2017 14:29:55

Květen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Během května bylo v našem Klubu poměrně dost rušno. Část našich členů organizovala na začátku května studentský divadelní festival, další část v půlce května stepařský festival a dohromady jsme (ještě s několika členy Klubu HM Liberec) připravovali červnový festival Hudební mládeže v Liberci – Duhovou bouři.

Prvním z těch festivalů, které během května proběhly, byl ZLOMVAZ - festival vysokých uměleckých škol z celé Evropy , který jsme spolupořádali na pražské DAMU. Konal se od 3. do května, nicméně jeho přípravám jsme se věnovali už od října. Kromě inscenací z českých vysokých uměleckých škol (JAMU, HAMU, DAMU), mohli diváci zhlédnout inscenace ze Slovenska (školy VŠMU Bratislava a AKU Bánská Bystrica), Polska (školy PWST National Academy of Theatre Arts in Krakow a PWST Branch in Wroclaw) či Maďarska (University of Theatre and Film Arts of Budapest). Na poslední chvíli odřekla účast ještě německá, francouzská a teheránská škola, nicméně i tak se festival velmi vydařil.


Čtyři dny nato naši další členové organizovali 4. ročník Plzeňského festivalu stepu (přesněji řečeno někteří z nich dělali i Zlomvaz i tento festival). Ten proběhl od 11. do 14. května v Plzni, a to hned na několika místech. V areálu DEPO2015 se uskutečnilo otevírání nového studia, slavnostní zahájení festivalu, přednáška o stepu, Swingový večer pod vedením Lenky Sekaninové, workshopy pro nestepující veřejnost s Tomášem Slavíčkem a workshopy pro pokročilé stepaře s několikanásobným mistrem světa Danielem Léveillé. Na prostranství U Branky proběhla open-air vystoupení cca 8 studií a v Měšťanské Besedě sobotní slavnostní galavečer. Festival se velmi povedl a přestože jsme na něm hodně pracovali, nesmírně jsme si ho užili! :-) Ještě před jeho začátkem jsme, abychom si trochu odpočinuli, stihli zajít na muzikál Probuzení jara na Malou scénu DJKT Plzeň.
Následující víkend se někteří naši členové vydali do Liberce, aby zde spolu s členy libereckého Klubu HM a animátorem Davidem vytvořili choreografii pro letošní flashmob Hudební mládeže . Užili jsme si spoustu legrace a kupodivu jsme k tomu stihli udělat i tu chorošku. Na výsledek se můžete podívat zde: Choreografie HM flashmob 2017

Tento víkend jsme v Liberci zároveň připravovali vše potřebné pro letošní 27. ročník festivalu Duhová bouře, který proběhne už pár dní – od 1. do 4. června . Neváhejte, přijeďte za námi a kromě pestrého programu si můžete s námi také zatančit na píseň Don’t stop me now od skupiny Queen! :-)

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková

11.5.2017 23:04:06

Leden a únor v Klubu HM České Budějovice

Po delší době zdravíme všechny z města, ve kterém by chtěl žít každý!

V lednu jsme společně zavítali do divadla, a to na představení Jihočeského divadla Shakespeare & Stravinskij. Šlo o dva baletní kusy: A on ji miluje... (choreografie Maged Mohamed) a Svěcení jara (choreografie Paul Julius). Bylo to poměrně nezvyklé spojení, které nás ale mile překvapilo. Výkony tanečníků byly vynikající a výstupy byly moc povedené. Pokud budete mít někdy cestu sem k nám na jih, rozhodně doporučujeme toto představení navštívit. My jsme po něm zašli ještě do kavárny, kde jsme mimo jiné diskutovali o tom, jaké pocity v nás oba balety zanechaly.

V únoru jsme pro změnu zavítali na koncert seskupení 4TET. Byl to báječný zážitek, protože všichni členové 4TETu (Jiří Korn, Jiří Škorpík, Dušan Kollár, David Uličník) jsou skvělí muzikanti a zpěváci a byla to jedna velká strhující šou.

Mimo tyto nahodilé kulturní akce jsme se také pravidelně scházeli, abychom si společně zamuzicírovali, a už se moc těšíme, až bude jaro a teplo, abychom s naší muzikou mohli vyrazit i ven.

Mějte se krásně!
Klub ČB

30.4.2017 18:47:24

Duben v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!Měsíc duben se v našem klubu téměř celý točil okolo příprav na festival hudebního divadla PRKNA, tedy divadelní přehlídku studentských amatérských souborů, kterou pořádá už šestnáctým rokem Hudební mládež. Šlo jednak o organizační přípravy celého festivalu, se kterými jsme pomáhali Centrále HM, ale kromě také o divadelní zkoušky. Proč divadelní zkoušky? Několik našich členů totiž patřilo do souboru, který na v rámci tvůrčích divadelních dílen na Letním ateliéru HM v červenci 2016 vytvořil inscenaci, která byla na tuto soutěžní přehlídku vybrána. Jednalo se o inscenaci s názvem Pastelky se do nosu nevejdou, která vznikla na základě zadané knihy Roberta Fulghuma Vše, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce a také vylosovaného slova ptakopysk.

Abychom si vzpomněli na všechny aranže i na důležité režijní poznámky, měli jsme během dubna (konkrétně 9. a 15.) dvě celodenní zkoušky. Bylo to velmi náročné, ale vyplatilo se to. Odehráli jsme úžasné představení (i když se dvěma záskoky na poslední chvíli), které jsme si nesmírně užili. A třešničkou na dortu bylo to, že odborná porota (ve složení Blanka Josephová-Luňáková, Jiří Vyšohlíd a Pavel Smrkovský) naší inscenaci udělila hlavní cenu festivalu. Moc si toho vážíme.

Kromě Prken a přípravy na ně jsme v dubnu už pak stihli jen dvě společné akce. První z nich byla přednáška prof. Hilského na téma William Shakespeare a právo, která se 5. dubna uskutečnila na Právnické fakultě UK a druhou byl koncert muzikálového souboru DJKT Plzeň s názvem Jsme muzikál 3, jehož exkluzivními hosty byli Václav Noid Bárta a Dasha.

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


20.4.2017 2:12:00

Prosinec v Klubu HM Česká Lípa

Ahoj všem přátelům z HM!

Prosinec byl nabitý kulturou asi pro všechny nadšence:-) My jsme se sešli na tradiční vánoční besídce - oprášili jsme koledy a zkusili jsme vytvořit nějakou vlastní. Z toho nakonec nebyla žádná vážná věc, ale užili jsme si legrace samozřejmě. Taky jsme uspořádali rychlou hudební guerilla akci - jak jsme z HM zvyklí. Nacvičili jsme na kazoo několik vánočních písní a vyrazili do ulic. Lidé byli naštěstí předvánočně naladění, takže nám nikdo za ten nával zvuků nevynadal, bylo to bezva. Určitě to zase za rok zopakujeme.

Za Klub Česká Lípa
Ondra

20.4.2017 2:02:56

Prosinec v Klubech HM Liberec a Jablonec

Ahoj lidi!

Naše liberecko-jablonecká skupina strávila samozřejmě prosinec obrovským množstvím vystoupení - tanečních, hudebních i divadelních. K tomu jsme stihli v Praze Vánoční setkání a Vyhlášení Face2Art. Ale nejlepší byl závěr roku. Na Silvestra jsme se totiž vydali na Muchovu Slovanskou epopej do Národní galerie. Její monumentální krása je slovy nezpracovatelná, neuchopitelná...
Ale tím naše setkání ještě neskončilo - stihli jsme ještě strávit pár hodin s dr. Janem Králíkem v diskusi o hudbě, o literatuře, o divadle... Byl to výjimečný 31. prosinec.

Zdraví
HMpeople z Liberce a Jablonce


20.4.2017 1:53:01

Prosinec v Klubu HM Kolín

Všichni jsme účinkovali na různých vánočních koncertech, ale našli jsme si čas také jeden adventní koncert jako posluchači. Společně jsme si užili temných tónů violy v podání Jiřího kabáta (klavírní doprovod Daniel Jun). Na programu bylo i dílo C. Ditterse, což nás všechny potěšilo - skoro nikdo ho nezná, pokud ho nehraje.
Několik z nás také vyrazilo užít si předvánoční Prahu na Vánoční setkání HM a Vyhlášení Face2Art. Bylo milé zase vidět některé další známé tváře z HM.
Během prázdnin jsme se pak ještě sešli u naší tradiční nadílky a samozřejmě jsme u toho neodolali zpěvu koled :-)

20.4.2017 1:40:53

Prosinec v Klubu HM Hradec Králové

Ahoj všem HMpeople!

Věnujeme se teď hlavně zkouškám na různá vánoční vystoupení, takže máme všichni hlavu plnou muziky. Ale sešli jsme se k relaxaci v po rekonstrukci nově otevřené Galerii moderního umění v Hradci Králové. A jsme nadšení! Nový podoba Galerie je nádherná. A ten výhled ze střešní terasy! Taky se tu teď začaly pořádat různé výtvarné dílny, tak se těšíme, že třeba místní prostory využijeme i jinak.
A byli jsme na baletu v kině! Někteří z nás poprvé :-) Letos jde o přenosy z Australského baletu, v listopadu dávali Popelku. Autorem inscenace je Alexei Ratmansky (*1968), takže to byl pro nás dost nevšední zážitek. Jeho choreografie jsou do jisté míry klasické, ale přitom tak moderně intenzivní! Byl to výjimečný zážitek.

Klub HM HK

20.4.2017 1:27:00

Listopad v Klubu HM Praha

Milá Hudební mládeži!

V listopadu jsme pomáhali pořádat víkendový seminář Face2Art - to byl samozřejmě víkend nabitý tvůrčím potenciálem. Vzniklo několik filmů, choreografií i hudebních skladeb. Sami tomu nemůžeme uvěřit :)) Taky jsme byli na výstavě v Národní galerii - Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj. To byl pro nás velký zážitek. Výstava vznikla ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay a bylo to znát. Nádhera! Navíc byla k dispozici pro konext i díla jiných autorů - včetně Toyen třeba. Samozřejmě jsme měli tendence strávit hodinu v připraveném dětském koutku s živou džunglí, ale ostudu jsme snad neudělali :-) Džungli si běžte rozhodně vyzkoušet... ale hlavně samozřejmě je tu Rousseau a JEHO džungle. Shodli jsme se, že nikdo neumí svěžejší zelenou. Kromě stromů samotných...

Všem mává
Klub HM Praha


20.4.2017 1:14:21

Listopad v Klubu HM Most

Blíží se Vánoce!
Taky nevíte, co dřív? Připravujeme se sborem na gymnáziu řadu vystoupení, je to poněkud náročné. Ale zkoušíme Bohemian Rhapsody a je to tak super!!!
Jinak se pořád držíme opery, po říjnovém Verdim v Národním divadle jsme si našli na youtube La Traviatu z Teatro alla Scala - v hlavních rolích Renée Fleming a Rolando Villazón. Né, že bychom chtěli srovnávat - to snad ani nejde - ale chtěli jsme si to znovu užít. Sešli jsme se sice jen u monitoru PC, ale i tak to stálo za to. Škoda, že jsme v Čechách tak limitovaní, co se týče výpravy a produkce obecně.
Kdybyste se chtěli podívat, operu najdete tady.

Držíme všem palce na vánoční vystoupení!
Klub HM Most


20.4.2017 0:55:36


Listopad v Klubu HM České Budějovice

Zdravíme všechny z města, ve které by chtěl žít každý! :-)

Po říjnové dávce obrazové inspirace jsme se rozhodli fotit! Světla už sice ubývá, ale na druhou stranu vytváří zajímavé příležitosti pro různé fotografické příběhy. Zkusili jsme prostě vyjít do ulic a hledat... což se ukázalo mnohem těžší, než jsme si původně mysleli :o) Moc jsme toho nenafotili, asi si to budeme muset příště víc promyslet předem a zkusit dát dohromady nějakou kompozici vlastnoručně.
Největší událostí byl pro nás ale utajený koncert. Což nebyla naše utajená soukromá performance, ale koncert orchestru opery Jihočeského divadla - už třetí, na předem neznámém místě. Nakonec to bylo v nějaké výrobní hale, na programu hudba velikánů a samá nešťastná láska:

Richard Wagner: TRISTAN A ISOLDA
Antonín Dvořák: OTHELLO
Josef Suk: O VĚRNÉM MILOVÁNÍ RADÚZE A MAHULENY A JEJICH STRASTECH
Piotr Iljič Čajkovskij: ROMEO A JULIE
Richard Wagner: ISOLDINA SMRT Z LÁSKY

A stálo to za to! Atmosféra byla prostě nepopsatelná... no, není nad pořádný kus opery :-)

Mějte se krásně!
Klub ČB

20.4.2017 0:40:23

Listopad v Klubu HM Příbram

Přátelé z HM!

Určitě si nenechte ujít Válku Roseových z Divadla A. Dvořáka v Příbrami! Není to jako filmová verze Dannyho DeVita, ale je to skvělé divadlo! My jsme si ho užili přímo v našem divadle, ale určitě s tím jezdí i po republice.
V listopadu jsme se taky rozhodli, že bychom měli ještě zajít k Rusalčinu jezírku - než začne mrznout. Napadlo nás totiž, že by se bobotubes daly ideálně využít k řekněme... žbluňkavým zvukům a mohla by z toho být malá performace pro případné přítomné rusalky :)) Rusalky jsme nepotkali, ale bylo to prima, zkusíme na tom do budoucna ještě zapracovat, zatím to zní spíš jako nepovedená Smetanova Vltava...

Zdraví
Klub HM Příbram

20.4.2017 0:27:29

Říjen 2016 v Klubu HM Liberec a Jablonec

Čau lidi!

Hlásíme, že v Jablonci a Liberci máme pořád dost co dělat - zkoušíme s kapelou a navíc teď někteří z nás hrají v Divadle F. X. Šaldy v baletu Romeo a Julie - určitě se přijeďte podívat!:-) Tančíme a šermujeme vážně autenticky, nejsme jenom kompars v pozadí... a Romeo s Julií jsou prostě skvělí!

Taky chystáme natáčení dalšího filmu, zatím píšeme scénář, ale ještě nevíme, kdy se nám podaří sejít na natáčení. Světla je teď samozřejmě méně a méně, možná to bude muset počkat na hezčí počasí.

Zdraví
Lukáš

20.4.2017 0:16:55

Říjen v Klubu HM Praha


Konečně je tu nová divadelní sezóna! Tedy... začala už v září, ale teď máme čas rozhlédnout se, co bychom rádi viděli. Zatím jsme si užili Phrasing the Pain v Ponci - vidět tančit Natašu Novotnou a celý soubor 420PEOPLE je vždycky zážitek, který člověk vstřebává aspoň týden. Téma bolesti je samozřejmě velmi temné, ale tenhle pohybový obraz lidské mysli rozhodně stojí za "zažití". Chodíme zase k Nataše do Studia Nové scény na taneční lekce, je neuvěřitelné, co z nás vždycky dostane. Chceme letos poslat ještě nějakou choreografii do Face2Art, tak uvidíme, jestli to stihneme. Po srpnovém GAGA workshopu s Adi Salant pro to máme aspoň trochu víc odvahy.

Tak ať je vám taky všem do tance! :-)
Klub HM Praha

20.4.2017 0:06:46

Říjen v Klubu HM Příbram

Ahoj všichni!

V Příbrami na podzim vládne hudba! Snažíme se setkávat každý pátek a prostě hrajeme a zpíváme. Experimentujeme teď s hracími rourami bobotubes, které se nám podařilo vypůjčit, a je to dost legrace. Uvidíme, jak to dopadne, promýšlíme "trubkové" doprovody k písničkám, výsledek taky závisí na tom, v jakém složení se sejdeme... Taky nesmí bobotubes přehlušit zpěváky, což nebývá vždycky snadné.

Všechny zdraví
členové Klubu HM Příbram

19.4.2017 23:54:26

Říjen v Klubu HM Česká Lípa

Ahoj Hudební mládeži!

Doufám, že se máte krásně... My rozhodně ano, aktuálně připravujeme nové divadelní představení. Stále se nás drží radost z předchozí povedené commedia dell'arte, tak se snažíme posunout se dál a využít té energie. Zatím je to všechno v tvůrčím procesu, takže neprozradím, oč půjde, ale premiéru určitě ohlásíme :-) Sice má hodně z nás teď nové vysokoškolské povinnosti, ale divadla se nevzdáme! Pro inspiraci jsme si zajeli do Libereckého divadla F. X. Šaldy na Atomovou kočičku - dost nás to překvapilo, musím říct, byl to skvělý kabaret, místy chaos, nakonec jsme na to měli každý jiný názor... Ale podnětů pro vlastní tvorbu bylo až až.

Za Klub Česká Lípa
Ondra

19.4.2017 23:38:49

Říjen v Klubu HM Kolín

Zdravíme všechny HMáky:-)

Všude venku je spousta podzimních barev, nám to ale nestačilo a vyrazili jsme do Kutné Hory na výstavu věnovanou dílu bratří Čapků. Těšili jsme se na ni už od jara, kdy nám kamarádka, která v GASKu pracuje jako lektorka, řekla o její přípravě. Galerie Středočeského kraje sídlí v krásné budově někdejší jezuitské koleje. Výstava byla úžasná, hned měl člověk chuť jít si "na stará kolena" otevřít Pejska a kočičku :-) Děkujeme GASKu! :-) Taky se nám zase podařilo dvakrát sejít na malou hudební "jam session", což můžeme všem vřele doporučit, je to nabíjející!

Mějte se všichni krásně!

Klub HM Kolín19.4.2017 23:23:23

Září 2016 v Klubu HM Praha

Milí přátelé z HM! :-)

Taky jste si tak užili Mladou Smetanovu Litomyšl? My rozhodně! :-) Samozřejmě jsme se také zapojili do organizace festivalu - připravovali jsme soutěž Hledej B.S. pro místní žáky ZŠ - ale samozřejmě došlo i na krásné umělecké zážitky. Všechny nás potěšilo sobotní dopoledne s Face2Art - svěží poetická vsuvka nás překvapila. Vrcholem byl samozřejmě ples - určitě mrkněte na fotky na FB (tady), kostýmy stály za to! :-)

Za Klub Praha
Lenka


19.4.2017 23:11:51

Září 2016 v Klubu HM Liberec a Jablonec

Zdravím HMpeople!

Září bylo samozřejmě ve znamení festivalu Mladá Smetanova Litomyšl - jeho příprav i realizace. Členové HM z Liberce, Jablonce a okolí se podíleli na velké části festivalového programu - organizačně i jako účinkující. Na festivale nechybělo samozřejmě vystoupení tanečníků z Jizery, vrcholem plesu bylo vystoupení naší kapely Vyhozený pojistky. MSL máme za sebou, nezbývá než plánovat další ročník... :-)

Za Liberec a Jablonec
Lukáš18.4.2017 15:04:14

Březen v Klubu HM Plzeň
Moji milí HUMLí přátelé!

Březen byl v našem klubu hodně spojen s přednáškami profesora Martina Hilského. Hned první naší společnou březnovou akcí byla právě jeho přednáška na téma Večer tříkrálový, která proběhla 2. března v pražském PIDIVADLE. Po přednášce jsme se společně vydali do Karlovy ulice do Kostela sv. Klimenta. Sem nás pozvala na jeden ze svých posledních koncertů před odletem do Ameriky dlouholetá sbormistryně Sboru Letního tábora HM a skvělá kamarádka Lenka Dandová. Lenka zde vystoupila jako zpěvačka a doprovázena byla smyčcovým kvartetem a varhanami. Zazněly Ave Maria od několika autorů, některé části Mé vlasti a také Jaro a Léto ze Čtvera ročních období od Vivaldiho.


Týden nato náš Klub v Plzni uspořádal hned tři přednášky prof. Hilského na téma FENOMÉN. První dvě se uskutečnily na plzeňských gymnáziích (Církevní gymnázium a Gymnázium Františka Křižíka) a třetí se konala v prostorách přednáškového sálu Studijní a vědecké knihovny v Plzni. Všechny přednášky měly obrovskou návštěvnost a nevídaný úspěch, a tak jsme, jako organizátoři, měli velkou radost. Večer jsme se pak společně vydali do Moving Station na Jižním předměstí ještě na Vzpomínkový večer festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem, který se tentokrát týkal inscenace Král jelenem.

14. března byli někteří naši členové hosty Rádia Junior. Zde jsme vyprávěli o Letním táboře HM v Poděbradech, o jeho lektorech, o tom, jak to na táboře chodí apod. Srdečně zveme všechny, pojeďte letos od 16. do 25. srpna s námi! ;-)

O dva dny později jsme se zúčastnili FanDay Muzikálu DJKT neboli fanouškovského dne pro příznivce souboru operety a muzikálu DJKT v Plzni. Setkali jsme se zde s herci i s vedením souboru, dozvěděli jsme se o novinkách, které budou premiérovány v následující sezóně, a užili jsme si společně hezké odpoledne.

Ke konci března jsme už neměli moc času na společné setkávání, protože jsme začali připravovat PRKNA 2017. Tento festival HM se koná už o tomto víkendu, a tak neváhejte a pojeďte s námi! ;-)

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková18.4.2017 14:28:23

Klub HM Teplice - březen 2017Drazí HM přátelé. Tento měsíc bych ráda vyzdvihla jeden úspěch. Po dvou letech se náš sbor rozhodl opět přihlásit na soutěž Gymnasia Cantant. 20. března se konalo regionální kolo v Praze. Konkurence byla poměrně veliká, v naší nesoutěžní kategorii se zúčastnilo 8 sborů. (Bohužel, my nesplňujeme kritéria, abychom mohli zpívat v té soutěžní. Ale organizátoři slibují, že na příští rok sníží přísnost, aby si víc sborů mohlo zasoutěžit, tak uvidíme.) Nicméně zpět k soutěži, naše sbormistryně nám kladla na srdce, ať předvedeme co nejlepší výkon. Což se k překvapení nás všech podařilo! Na porotu jsme zřejmě zapůsobili, takže ve dvou sborech z osmi, které poslali do celostátního kola, jsme byli i my! Moc se těšíme do Brna v dubnu.Minule jsem psala o muzikálu La la land, který jsem viděla s Martinkou. Tvrdila jsem, že na něj určitě půjdu ještě minimálně jednou. A taky že jsem přesvědčila náš klub, abychom na něj spolu vyrazili. Na tomto snímku je potřeba vyzvihnout několik věcí. Určitě herecké výkony hlavní dvojice Emmy Stone a Ryana Goslinga, kteří nejenom hrají, ale i zpívají, tančí, stepují a Ryan se dokonce kvůli La la landu naučil hrát na klavír, což vede k dalšímu bodu, který chci zdůraznit, a to je hudba. Velmi příjemná, živá a chytlavá. Ještě několik týdnů poté jsem si její melodie zpívala a hrála na klavír. Dále se nám líbila barevnost filmu, jakési divadelní až výtvarné zpracování převedené na plátno a také nápadité záběry.Poslední událostí března je závěr tanečních lekcí, o kterých jsem se také už několikrát zmínila. Věneček se konal 18.3. v sobotu. Musím říct, že mě mrzí, že lekce skončily, bavilo mě tančit a se svým tanečník partnerem jsem si rozuměla, ale na druhou stranu teď budu mít celé páteční odpoledne volné třeba na kreslení. Poslední dobou mi začalo chybět. Devět let jsem chodila kreslit do Muzea umění a letos jsem přestala kvůli nedostatku času a chuti zkusit zase něco nového, ale vypadá to, že se k výtvarnému umění zase vrátím.18.4.2017 13:32:44

Klub HM Brno - únor 2017Milí HM people! Na to jak je únor krátký měsíc, kulturních akcí se do něj vejde poměrně hodně. Jeden den jsme dokonce byli nuceni si vybrat mezi plesem a koncertem Adama Plachetky. Tedy, pokud se dá maturitní ples naší oktávy považovat za kulturní akci. Řekla bych, že ano. Přesto se trochu stydím za svou volbu, raději jsem šla do noci tancovat, než abych poslouchala kvalitní hudbu. Co mě ale mrzelo o něco víc byl fakt, že jsem na Zimní filmovou školu HM přijela o den později. Hlavně jsem přišla o vymýšlení scénářů. Druhý den jsem ale dorazila tak akorát na konec filmového kvízu a mohla jsem se hned se svojí skupinou pustit do natáčení. Filmovka byla opět nezapomenutelná, přijel nám udělat přednášku profesionální tvůrce filmových efektů, zhlédli jsme několik snímků, bavilo nás natáčení i účast na střihu, večer nechyběla diskotéka v kostýmech filmových padouchů.Po tomto skvělém víkendu jsme ještě pár dní zůstali v Praze, abychom mohli 15. února jít na představení Na miskách vah v divadle Rokoko.

Rokoko a ABC spolu spolupracují, takže není divu, že v tomto představení účinkovali stejní herci jako v představení Želary, které jsem chválila minulý měsíc. A ani tentokrát to nebude jinak. Je zajímavé, že ve většině představení se dnes naráží na věci související s nacismem, Německem, holocaustem, odsunem Němců atd. I Na miskách vah pojednává o této problematice, o výslechu, který provádí Američané po poražení nacistického Německa, o hledání lidí, kteří spolupracovali s nacisty. Sílu tomuto představení dodal fakt, že bylo založené na skutečných událostech. Hlavní dějová linka patří Wilhelmu Furtwänglerovi, jednomu z nejslavnějších německých dirigentů 20. století. Jeho případ je poměrně komplikovaný, k nacistickému režimu se nikdy vědomě nehlásil, dokonce pomohl utéct některým německým Židům, přesto ale zůstal, aby nepřišel o místo a dělal Německu tu nejlepší reklamu. Představení vlastně nemělo žádné rozhřešení, každý si mohl nad tím přemýšlet a dojít ke svému vlastnímu závěru, to jsme ocenili.O dva dny později následovala poslední akce a to výlet do Liberce na maturitní ples jednoho kamaráda z Hudební mládeže! Takže jsme tento měsíc byli docela tanečně vytížení, jeden ples, filmová diskotéka, druhý ples… Na tom Libereckém byla nečekaně velmi kvalitní jazzová kapela, takže náš taneční hlouček vydržel na parketě až do posledních chvil.3.3.2017 12:56:31

Únor v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Lednový koncert pěveckého sboru IMBUS pod vedením Vítka Novotného, který byl tři roky sbormistrem na Letním táboře HM v Poděbradech, se nám líbil natolik, že jsme rozhodli v únoru zajít na další koncert tohoto uskupení. Charitativní koncert se konal v Klášteře Kapucínů na Loretánském náměstí hned první únorový večer. Na sboru Imbus nás zaujalo, že jsou to nejen skvělí hudebníci profesionálové, ale zároveň dokáží lidem, kteří na ně přijdou, předávat radost z hudby.


6. února jsme v Plzni pomáhali na Vzpomínkovém večeru festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Tento festival, na kterém už několik let členové našeho klubu pracují coby brigádníci, má letos jubilejní 10. ročník a kvůli tomuto výročí se konají Vzpomínkové večery k jednotlivým inscenacím. Tento se týkal druhého ročníku festivalu a tedy inscenace Revizor. Tento večer jsme si moc užili i přesto, že jsme většinu z něj organizačně zajišťovali.

Víkend od 10. do 12. února jsme strávili na festivalu HM Zimní filmová škola. Natáčeli jsme spolu s dalšími HM people krátký film plný zmenšovacích a jiných filmových triků, připravili jsme pro ostatní účastníky Filmový kvíz a zhlédli jsme úžasný film Truman show. Bylo to skvělé a děkujeme Hudební mládeži za tento báječný festival!

Ve čtvrtek 16. 2. jsme získali volné vstupenky na koncert uskupení Markéty Mazourové s názvem Prague Dolls. Tento koncert nesl název Dveře dokořán pro Prague Dolls a konal v Divadle Semafor. Kromě tohoto dámského kvintetu na něm vystoupili mj. Jiří Suchý a Jitka Molavcová. Děkujeme za pozvání Markétě Mazourové! 

23. února jsme byli v Knihovně Hl. města Prahy na přednášce prof. Martina Hilského. Tato přednáška se týkala hry Kupec Benátský a byla to jedna z nejlepších přednášek, které jsme kdy od prof. Hilského slyšeli. Už se moc těšíme na přednášku na téma Shakespeare a Krása, kterou bude mít v červenci na Letním ateliéru Hudební mládeže! Přátelé, pojeďte na Letní ateliér do Třeboně s námi, bude to stát za to!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková15.2.2017 16:13:40

Leden v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Leden byl v našem klubu ve znamení zkouškového, a tak byla většina jeho dnů naplněna úmorným učením. I přesto jsme se ale společně několikrát setkali. První setkání bylo věnováno nácviku písní na malý Tříkrálový koncert, jehož cílem bylo vybrat finanční prostředky na charitativní tříkrálovou sbírku. Koncert konaný 7. ledna se velmi vydařil a vybralo se na něm něco přes sedm tisíc.


O dva dny později se někteří z nás vydali za přáteli z Klubu HM Liberec, se kterými jsme vymýšleli, připravovali a nakonec i natáčeli videoupoutávku na Zimní filmovou školu HM s tématem ILUZE.
Vymýšlení iluzivních a zdánlivě magických triků bylo velmi zábavné a my jsme byli rádi, že jsme mohli být u toho :-)

26. ledna jsme společně zašli na koncert „To světlo ve tmě svítí“ , který se konal U Martina ve zdi. Na koncertě vystoupili kromě několika sólistů Malý evropský orchestr a sbory L’Asenzio a Imbus. A především kvůli sboru IMBUS jsme se na tento koncert vypravili. Vede ho totiž sbormistr Vítek Novotný, který tři roky vedl sbor na Letním táboře HM v Poděbradech. S ním i s jeho ženou Jíťou, která ve sboru zpívá, jsme se po koncertě setkali. Byl to velmi milý a příjemný večer. :-)

Za Klub HM Plzeň
Martina Náhlíková


20.1.2017 15:14:29

p>Klub HM Brno - prosinec 2016Milí HM people! Prosinec je snad nejnáročnější měsíc v roce, nejen kvůli zběsilému shánění dárků, ale také po stránce umělecké. V tento čas je totiž řada na nás, abychom něco předvedli. Všichni rodiče se těší, až nás uslyší skřípat na housle, nebo zpívat koledy u vánočního stromku na náměstí… Já se těmto dojemným chvílím letos vyhnula, avšak ne vlastním přičiněním. Náš basák z klarinetového souboru si asi tři dny před koncertem zlomil prst. Bohužel už se nedalo nic dělat, za den nešlo sehnat náhradu. Nepřítomnost na vánočním koncertě si ale vynahradíme už za pár dní na třídní přehrávce.Na naší škole se letos pořádal takzvaný Shakespeare´s day k výročí úmrtí Williama Shakespeara. Jeho dobu a osobnost se snažil přiblížit každý předmět. Například matematika v době renesance, renesanční tance v rámci tělesné výchovy… Já se na poslední chvíli přihlásila do divadelního semináře, na muzikál West Side Story, jehož příběh je inspirovaný snad nejslavnějším dramatem o nešťastné lásce, Romeem a Julií. Vybrali jsme několik scén a písní, které nacvičíme. Celý náš tým byl rozdělen na několik sekcí, hudební sekce, sólisti a taneční sekce, sbory. Nečekala jsem, že to bude tak náročné. Za celý den se nám podařily nacvičit jen dvě choreografie! Původně bylo v plánu nacvičené představení ještě ten den natočit, což se samozřejmě nestihlo. Vypadá to ale, že bude k vidění na jarní akademii, pokud se nám ho do té doby podaří dodělat. Uvidíme, ještě nás čeká spoustu práce.V neposlední řadě chci zmínit ještě jeden skvělý zážitek. bylo jím představení K-PAX - Svět podle Prota v brněnské hvězdárně! Původně knižní trilogie od Gena Brewera byla zfilmována režisérem Iaina Softley v roce 2001 v hlavní roli se skvělým Kevinem Spacey. Po velkém úspěchu se spisovatel rozhodl ztvárnit tento příběh i na divadelní scéně. Nechci nic prozrazovat, jen asi to že Prot, hlavní postava, o sobě tvrdí, že je z jiné planety. Hvězdárna je tedy ideální místo na provedení představení, K-PAX tak získal úplně jiný rozměr. :)15.1.2017 1:50:24

Prosinec v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Prosinec byl pro naše členy velmi hektický. V jeho první polovině se většina našich členů věnovala zápočtům a předtermínům zkoušek na svých vysokých školách a převážnou část druhé půlky tohoto měsíce každý z nás strávil slavením svátků vánočních v rodinném kruhu.Z těchto důvodů jsme se v prosinci sešli jen třikrát. První dvě setkání byla vyplněna zkoušením vánočních písní a koled a naše poslední setkání bylo 19. prosince, kdy jsme v prostoru U Branky (poblíž plzeňského náměstí Republiky) uspořádali koncert nazvaný prostě „Písně Vánoční“ . Reakce kolemjdoucích byly velmi vstřícné a pozitivní a tak jsme, přestože nám už byla velká zima, na konci zazpívali jako přídavek i několik písní, které jsme se naučili na Letním táboře HM v Poděbradech se skvělou sbormistryní Lenkou Dandovou.

Doufáme, že jste si užili jak Vánoce, tak konec roku a přejeme vše dobré do roku 2017! Užijte si ho a prožijte každý den s písní na rtech! :-)

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková

14.1.2017 22:36:57

Listopad a prosinec 2016 - Klub HM Olomouc


Drazí přátelé, milí kamarádi!V Olomouci se tancovalo! A jak! Ke konci podzimu, kdy už počasí přestávalo přát jakýmkoli venkovním aktivitám, jsme se rozhodli, že místo náhodných setkání odvíjejících se od toho, co zrovna naše členy napadne nebo co nabídne olomoucká kulturní scéna, se pustíme do něčeho většího a nikoli jednorázového: rozhodli jsme se, že společně vymyslíme a nacvičíme choreografii!Ne každý z nás má s tancem zkušenosti, a proto jsme naše první listopadové setkání otevřeli malým průzkumem na téma pohybových možností každého z nás. Zjistili jsme, že jsme na tom každý jinak, jeden umí něco a jiný zase něco jiného – a to je na tom krásné, ta různorodost! Hned nám tedy bylo jasné, že naše choreografie nebude jako sbor labutí, kdy jedna vedle druhé tančí naprosto identicky. A to otevírá bránu naší kreativitě a fantazii.Na druhou choreografickou seanci jsme si tedy všichni donesli návrhy hudeb, na něž by se dalo tančit, a po společném poslechu jsme nakonec jednu z navrhovaných skladeb vybrali. Na začátku prosince jsme se pustili do tancování – a během jediného setkání jsme vymysleli více než polovinu celé choreografie! V polovině prosince pak už byla choreografie téměř celá hotová. Samozřejmě to bude chtít ještě vypilovat, ale máme radost ze společného díla.A protože jsme se chtěli za ten krásný tvořivý rok trochu odměnit, vymysleli jsme si na poslední chvíli malý výlet jako vánoční dárek: Rozhodli jsme se zajet se podívat do Prahy na Muchovu Slovanskou epopej, než nám ji odvezou do ciziny.Načerpali jsme z tohoto výjimečného díla ohromnou energii a se spoustou inspirace do další tvorby vkročili do nového roku.11.1.2017 23:18:34

Klub HM Frýdek-Místek – listopad a prosinec 2016Milí HM People!
V průběhu listopadu a prosince jsme se párkrát sešli a v různých sestavách společně jamovali a hudebně experimentovali. Jednou nás přitom napadla zajímavá myšlenka – co takhle hrát lidové písně trochu jinak? Zkusili jsme jich pár zahrát v jazzovém stylu, a některé vyzněly opravdu zajímavě! Naše zatím nejoblíbenější je swingová verze slovenské lidovky To ta Heľpa. Zatím je to jenom pro naši zábavu, ale třeba z toho bude za nějaký čas něco kloudného ;)
5.12.2016 11:13:25

Klub HM Teplice - listopad 2016Drazí HM přátelé. Největší listopadový kulturní zážitek se uskutečnil až na konci měsíce, 27.11., jednalo se o koncert jazzového a swingového tria >b (Anna Vávrová, Olga Bímová, Petra Kohoutová).
Toto hudební těleso funguje již od roku 1985, i když ne ve své původní verzi, během působení se proměňovalo hlavně jeho složení. V začátcích vystupovalo s Ondřejem Havelkou, jehož Melody Makers určitě každý zná, a klavíristou Jiřím Gilíkem, který je momentálně šéfem orchestru doprovázejícího trio. Jak už bylo řečeno, Sestry Havelkovy zpívají hlavně jazz a swing, to znamená hudbu 20., 30. a 40. let minulého století. Snaží se o autentičnost, například dobovým oblečením. Jejich vystoupení mělo šmrnc a na těch několik desítek minut jako bychom se ocitli o sto let zpátky.A ani tento měsíc nemůže samozřejmě chybět návštěva našeho kina, film byl opět animovaný jako v říjnu, nebo bych spíš měla napsat série filmů. Šlo totiž o pásmo krátkých animovaných dětských filmů od Tomáše Pojara, Pojar dětem. První dva filmečky byly vyloženě dětské, i když moc milé. Zato zbytek se týkal poměrně vážných věcí, hlavně poslední film z letošního roku s názvem Vánoční balada. Všechny snímky jsou velmi dobře graficky zpracované, hravé a s originálními nápady.
4.12.2016 14:52:40

Listopad v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

V jedenáctém měsíci v roce jsme zhlédli neuvěřitelných jedenáct divadelních představení (+ navštívili několik dalších akcí). Je pravda, že ne na všech byli přítomni všichni členové Klubu, to by ani v tom počtu dost dobře nešlo, ale všechny akce jsme si velmi užili a rádi bychom se o ně teď podělili i s vámi.

2. listopadu jsme byli v Praze v našem oblíbeném Komorním kině Evald na nejnovějším filmu skvělého filmového režiséra Woodyho Allena. Café Society je poněkud netradiční romantický film, který, ač je v něm notná dávka humoru typického pro Allena, nese silné poselství. Vřele doporučujeme :-)


První listopadový víkend jsme strávili spolu s dalšími členy Hudební mládeže v Praze na Kreativním semináři Face2Art. Asi nejvíc jsme si užili natáčení krátkých filmů a workshop o psaní i přednesu poezie a prózy, který vedla úžasná Vladimíra Bezdíčková, redaktorka ČRo Vltava.

V pondělí 7. listopadu jsme přišli podpořit Lenku Hronovou, členku Klubu HM Praha, která hrála v prostorech Divadla Za plotem v inscenaci Fyzikové. Tuto inscenaci nazkoušeli studenti FJFI, kteří si do textu Dürrenmattovy hry přidali několik vlastních vtipů o fyzice a fyzicích.

Den nato jsme se vydali do Liberce na přednášku prof. Martina Hilského s názvem Shakespeare a Alžbětinské divadlo. Prof. Hilský byl jako vždy dechberoucí! Snad se jeho přednášky dočkáme i na letošním Letním ateliéru. Po přednášce jsme se spolu s přáteli z Klubu HM Liberec zúčastnili taneční prodloužené několika dalších členů liberecké HM. Bylo to velmi milé přátelské setkání :-) Následující večer jsme strávili v Divadle DISK na představení Téměř Tři sestry.

11. listopadu jsme šli do Divadla F. X. Šaldy na premiéru baletu Romeo a Julie, v němž účinkuje pět členů Klubu HM Liberec – Lukáš, Filip, Kuba, Dominik a Matyáš. Choreografie byla velmi krásná a originální, kromě ní ale oceňujeme i skvěle nacvičená šermířská čísla. Děkujeme za skvělý zážitek.

O dva dny později jsme se vydali na představení klauzurní inscenace 3. ročníku Katedry činoherního divadla DAMU, která zpracovává velmi netradičním způsobem 130 let starý text hry Franka Wedekinda Probouzení jara. Inscenace se ho snaží zasadit do kontextu dnešní doby, což se velmi daří.


Ve středu 16. listopadu jsme si splnili sen a šli jsme do Obecního domu na Benefiční tančírnu Star Dance. Byl to večer plný tance, noblesy a elegance, večer plný krásných předtančení tanečníků napříč všemi řadami této soutěže, večer plný ochoty lidí pomáhat postiženým, večer plný krásné hudby v podání MoonDance Orchestra Martina Kumžáka… :-)

17. listopad jsme strávili v Malém divadle DFXŠ na inscenaci Faust. Ta v nás zanechala, především díky režii Ivana Rajmonta, hluboký zážitek, touhy přemýšlet o všech zobrazených nebo jen letmo postulovaných tématech a hledat odpovědi na otázky, které v nás vyvolala.

Následující den jsme jeli do Benešova u Prahy na taneční prodlouženou Verunky Bezdíčkové, členky Hudební mládeže. 19. listopadu, na Noc divadel, jsme se zúčastnili veřejné zkoušky inscenace Zamilovaný Shakespeare, která bude mít premiéru v DFXŠ v lednu 2017. Celou zkoušku vedl a zároveň jí diváky provázel režisér Šimon Dominik.

20. listopadu jsme v plzeňském divadle Dialog zhlédli inscenaci Sen noci svatojánské v podání členů Dance & Drama School. Tuto školu vede už několik let herečka Ludmila Haut Čermáková. Její kurzisté odvedli skvělou práci a jejich přednes textu v překladu prof. Hilského byl velmi zdařilý.


Ve středu 23. listopadu jsme byli v Divadle DISK na repríze absolventské inscenace 4. ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla s názvem Skončí to ústa.
Poslední listopadovou sobotu jsme strávili v Plzni, kde jsme se zúčastnili hned dvou akcí. První z nich bylo vánoční zpívání vokálního kvintetu Hlasoplet na náměstí Republiky. Tou druhou byla premiéra souboru operety a muzikálu DJKT Plzeň s názvem Liduschka Baarová. Inscenace je na špičkové profesionální úrovni - hodně díky choreografii Lukáše Vilta a jejímu provedení, jsou v ní až třeskutě aktuální témata v ději a neuvěřitelné herecké, pěvecké a taneční výkony! Nad všemi vynikali především Aleš Kohout, Petr Jeništa a Richard Pekárek.
V neděli jsme byli hned na dvou divadelních představeních. Nejprve to bylo odpolední představení operety Mam’zelle Nitouche v Hudebním divadle Karlín, ve které v hlavních rolích excelovali Bronislav Kotiš a Zuzana Benešová. Večer jsme byli v Divadle DISK na činoherní inscenaci Téměř Tři sestry.

V pondělí 28. listopadu jsme v KZ Domovina zhlédli úžasnou inscenaci Dechovka v podání souboru Vosto5. Režisér Jiří Havelka je geniální a stvořil inscenaci, při které vám běhá mráz po zádech, tají se vám dech, derou se vám slzy do očí a vše prožíváte spolu s herci…

A jaký listopad jste měli vy?

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


4.12.2016 14:27:30

Klub HM Brno - listopad 2016Milí HM people! První kulturní událostí tohoto měsíce byl koncert skvělého multiinstrumentalisty, zpěváka a skladatele izraelského původu Adama Bena Ezry 2. listopadu. Adam začal hrát už v pěti letech na housle, v devíti připojil kytaru, o něco později elektrickou kytaru a nakonec skončil u kontrabasu. Ovládá však i hru na piano, klarinet, flétnu, různé bicí nástroje.. Je známý pro své experimenty s nástroji a využití moderní techniky a nahrávání. Je neuvěřitelné, s jakou lehkostí dokáže tento charismatický umělec hrát na tak obrovský nástroj a k tomu ještě zpívat a bubnovat.. Slibnou kariéru mu pomohly odstartovat tisíce zhlédnutí a kladných ohlasů na YouTube. Jeho repertoár zahrnuje velké množství stylů od coverů popové nebo rockové hudby, přes vážnou hudbu, židovské melodie až po jeho vlastní instrumentální i vokální písně. Ezrův koncert byl opravdu nezapomenutelný zážitek!!Hned za deset dní nás čekal další koncert, tentokrát se jednalo o kapelu Circus Problem. Název vůbec není zavádějící, tato skupina mladých muzikantů jsou tak trochu klauni, jak je vidět na obrázku. Ale v dobrém slova smyslu, jejich projev překypoval energií a humorem, písně jsou velmi hravé a živé. Charakterizovat jejich hudbu není nic lehkého, ale přesto se o to pokusím: představte si jakoukoli píseň předělanou do zvláštního spojení dechovky a techna a pokud možno úplně v jiné tónině a asi třikrát rychleji. Jejich tvorba ale zahrnuje i vlastní písně. Přestože podle popisu jejich styl zní poněkud zvláštně, rozhodně Vás nebudou nudit a nezvládnete jen sedět a nehybně naslouchat!Poslední akcí tento měsíc byla Noc divadel. Je jednou z částí mezinárodního projektu European Theatre Night (dalšími jsou třeba Muzejní noc nebo Noc literatury). V České republice se uskutečnila už čtvrtým rokem a to hned v několika městech. Tato Noc připadá ve všech státech vždy na třetí sobotu v listopadu, letos to vyšlo na 19.11. Jde o jedinečný zážitek, skoro zadarmo můžete navštívit, jaká divadla chcete, dokonce existuje možnost podívat se i do zákulisí, nebo pohovořit se slavnými herci…Už se těšíme na další ročník.8.11.2016 12:09:01

Říjen v Klubu HM Most

Přátelé a kamarádi,
na říjen jsme si letos naplánovali rozšíření našeho povědomí o světě opery, konkrétně o jednom z největších operních géniů, kterým je Giuseppe Verdi. Za tímto účelem jsme se 31. 10. vydali do Prahy do Národního divadla na operu La Traviata. Operní příběh volně zpracovaný podle Dumasova románu Dáma s kaméliemi o nemocné kurtizáně Violettě a její marné touze vymanit se z konvencí dobové společnosti dojímá posluchače je typickým reprezentantem romantické opery, zkoumající život člověka, který je společností respektován pouze tehdy, pokud jí přináší zisk, a který se nakonec stává obětí bezohlednosti a společenských pravidel. Přesto, že scéna Miloně Kališe působí poněkud stroze a "fontánka" s vínem, která se objevuje v úvodní scéně, může působit až komicky, některé pěvecké výkony byly velmi zdařilé, zejména výkon Jaroslava Březiny v roli Alfreda Germonta.7.11.2016 19:01:31

Klub HM České Budějovice - září a říjen 2016

Jednoho zářijového večera jsme se s klubem HM České Budějovice rozhodli navštívit naši oblíbenou čajovnu. Dlouho jsme se neviděli, a tak jsme si chtěli popovídat o svých prázdninových zážitcích, vyměnit si dojmy z cest do různých koutů světa a podělit se i o zajímavé kulturní zážitky. Nad šálkem dobrého čaje jsme se dobře bavili a došla řada i na naše oblíbené deskové hry.

V říjnu jsme se společně vydali za kulturou. Navštívili jsme výstavu Roberta Vana, který je patronem kategorie fotografie ve Face2Artu. Výstava nese název Platinová kolekce a je do 31. prosince 2016 k vidění v Galerii Mariánská. Na fotografiích jsme měli možnost vidět portréty žen i mužů, akty, svět módy, různá zátiší či architektonická a pražská zákoutí. Také jsme se dozvěděli zajímavé informace o speciálním a velice drahém procesu výroby těchto fotografií na bázi platiny a paladia. Výstava nás velice zaujala, a tak jsme po její návštěvě zašli ještě do kavárny, kde jsme o ní diskutovali, a shodli jsme se, že pro nás byla velkou inspirací.

Společně strávené chvíle v září i říjnu jsme si moc užili a už se těšíme, až spolu zase něco podnikneme.

7.11.2016 9:39:44

Klub HM Olomouc – říjen 2016

V říjnu jsme se s klubem Hudební mládeže Olomouc vydali na koncert Moravské filharmonie Olomouc. Motivací k návštěvě tohoto koncertu nám byl především Chopinův Koncert pro klavír a orchetr č. 1 e moll v podání nadané mladé klavíristky Marie Šumníkové. S chutí jsme si však vyslechli i další skladby v programu večera, jimiž byla předehra Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Symfonie č. 3 F dur J. Brahmse.
Navázali jsme tak na náš zářijový program, kdy jsme se sešli ke společnému poslechu hudby Fryderyka Chopina - konkrétně jsme společné zářijové odpoledne věnovali jeho Impromptus.
Na konci října jsme se pak sešli s artificiální hudbou ještě jednou, a to na přímém přenosu z Metropolitní opery v New Yorku. V bravurně provedené roli Leporella z opery Don Giovanni exceloval český basbarytonista Adam Plachetka, dřívější člen Hudební mládeže. Ač se jednalo jen o přenos, nikoli živé provedení opery, byl nám poskytnut neuvěřitelně silný kulturní zážitek.


30.10.2016 18:04:52

Klub HM Brno - říjen 2016Milí HM people!

Jak jsem již naznačila minulý měsíc, v říjnu jsme si Janáčka užili dosyta na festivalu Janáček Brno 2016 probíhajícího od 7. do 18. října. V rámci tohoto festivalu jsme s klubem navštívili dvě akce. Jako první jsme 14. října zhlédli Janáčkovu operu Káťa Kabanová v režii světoznámého kanadského režiséra Roberta Carsena. Tato opera měla světovou premiéru právě na našem festivalu, přestože byla původně napsána pro vlámskou operu. Inscenace je naprosto unikátní. Celé jeviště totiž pokrývá několikacentimetrová vrstva vody, která znázorňuje ruskou řeku Volhu, na jejímž břehu bydlí hlavní hrdinka. Během představení bylo použito jen minimum rekvizit, scénu utvářela voda, pár dřevěných lávek a odrazy světla na vodní hladině. Toto pojetí nám přišlo velmi originální a efektní.
Druhou akcí byl klavírní koncert našeho skvělého klavíristy Iva Kahánka 14. října. Zazněl soubor čtyř skladeb Po zarostlém chodníčku od koho jiného než od Janáčka a následně 15 maďarských rolnických písní Bély Bartóka. Kahánkově přednesu nechyběla lehkost a profesionalita.30.10.2016 17:30:56

Říjen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

V říjnu začal pro většinu členů našeho klubu nový akademický rok. Tato skutečnost ale neměla žádný vliv na naše společné scházení se a na naše společné návštěvy kulturních akcí, kterých bylo v říjnu celkem dvanáct. A o jaké akce šlo?


2. října jsme byli v divadle DISK na DAMU na inscenaci Téměř Tři sestry. Účinkují v ní někteří naši členové, a tak jsme je šli podpořit. Protože nás ta inscenace velmi baví a je velmi dobrá, zašli jsme na ní na konci října znovu. Pokud budete chtít přijít, napište nám, seženeme vám levné lístky!

Den nato jsme se vydali do Vratislavic na monodrama Willyho Russella s názvem Shirley Valentine, které proslavila Simona Stašová. Tato one woman show inscenace vznikla v Divadle ABC před víc jak osmi lety. Od té doby skvělá Simona Stašová odehrála přes 400 představení nejen na této scéně, ale v různých městech ČR. Večer, kdy jsme zhlédli Shirley Valentine, byl pro nás jedním z největších divadelních zážitků vůbec právě kvůli jejímu bravurnímu herectví. Pokud se vám někdy podaří získat na některé z (obvykle beznadějně vyprodaných) představení lístek, neváhejte a jděte!


4. října jsme opět navštívili krásné Komorní kino Evald, abychom zhlédli životopisnou komedii BOŽSKÁ FLORENCE o mecenášce a operní divě bez špetky nadání Florence Foster Jenkinsové. V titulní roli se představila Meryl Streep, která byla opravdu božská :-)

O deset dní později jsme se spolu s členy Klubu HM Liberec zúčastnili multižánrového eventu s akcentem vlasového designu, 7. ročníku akce s názvem ROCK ANGELS. Podtitul této hudebně-tanečně-vlasové show byl letos Hair night show gods. Proč? Protože čtyři vlasové modelingové přehlídky byly koncipovány do stylu několika řeckých bohyň a bohů. Během večera vystoupili např. Ondřej Gregor Brzobohatý, Dannie Ella, Marpo či tanečníci Stage Praha. Bylo to skvělé a my se už nyní těšíme na další ročník!

15. (a poté ještě 19.) října jsme na Malé scéně DJKT Plzeň zhlédli muzikál Probuzení jara. Druhé z těchto představení bylo oproti všem ostatním, která jsme v poslední době měli možnost vidět, v jedné věci ojedinělé: v roli Elsy vystoupila skvělá Eva Staškovičová, která byla doposud na mateřské dovolené. Děkujeme, Evičko, za skvělý zážitek.

Třetí říjnovou neděli jsme strávili v Malém divadle v Liberci, kam jsme se spolu s přáteli z libereckého klubu HM vydali na činohru Shakespeare ve 120 minutách. Hráli v ní pouze tři herci – Tomáš Váhala, Jakub Albrecht a Václav Helšus. Všichni podali velmi dobré výkony a my jsme se bavili od začátku do konce.

V pondělí 17. října se nám splnil jeden z našich hudebních snů. Spolu s členy Klubu HM Liberec jsme byli v O2 Aréně na koncertě PAULA SIMONA. Ten do Prahy přijel mj. představit novou desku Stranger to Stranger. Kromě nových písní z tohoto alba, ale zahrál a zazpíval i své nejslavnější hity, na které všichni čekali. Jako předposlední zvolil Boxera a úplně nakonec zazpíval The Sound Of Silence. Byli jsme velmi dojatí, tekly nám slzy… Děkujeme, Paule!


V sobotu 22. října měla v Divadle DISK premiéru inscenace skončí to ústa (název je záměrně s malým písmenem), kterou nastudovali studenti 4. ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla. Jde o inscenaci inspirovanou několika texty experimentální poezie 60. let. Na jedné platformě plné nonsensu se střetává abstrakce se slovním i neverbálním humorem a vytváří jedinečnou inscenaci. Vřele doporučujeme!

O den později jsme se vydali do Divadla F. X. Šaldy na skvělou činohru Poprask na laguně. Postavy i některé zápletky jsou ve všech hrách Carla Goldoniho velmi podobné, a tak jsme si nejednou vzpomněli na inscenaci Treperendy DKM Česká Lípa, ale to nám vůbec nevadilo a nezkazilo ten skvělý zážitek. Smáli jsme se od začátku do konce a obdivovali jsme se tomu, že i tři sta let starý text je stále tolik aktuální.

V pondělí 24. října jsme poprvé v životě navštívili Divadlo Palace v Praze. Zašli jsme sem na muzikál MILUJI TĚ, ALE…, na který jsme dříve chodili do DJKT Plzeň. V této inscenaci hrají pouze čtyři herci a dva z těch, co hrají zde v Praze, hráli i v oné plzeňské inscenaci: Kateřina Šildová a Roman Vojtek. Kromě nich vystoupili neméně skvělí a známí Tereza Kostková a Lumír Olšovský. A podali dechberoucí výkony!

Sváteční den 28. října jsme strávili na Výstavišti v Praze na Designbloku. Uvnitř měly ve výstavních halách své stánky různé časopisy a módní značky, ale setkali jsme se i s prezentacemi šperků, oděvů a užitkového designu od nejlepších současných českých návrhářů.

A jaký byl váš říjen?

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


30.10.2016 11:51:42

Klub HM Frýdek-Místek - září 2016Milí HM People,
náš Frýdecko-Místecký klub se od začátku školního činí!10. září jsme podnikli společně s Třineckým klubem HM výlet do divadla Jiřího Myrona v Ostravě, abychom se podívali na světoznámý muzikál Jesus Christ Superstar, který byl režisérem Jiřím Nekvasilem zpracován do skvělého hudebního představení.
24.10.2016 10:19:48

Září v Klubu HM MostPřátelé a kamarádi,v září jsme vyrazili do Městského divadla Most na první poprázdninovou premiéru muzikálu Starci na chmelu. Toto představení nás zaujalo hlavně díky tomu, že kapelu, která tvoří neodmyslitelnou součást této inscenace, vede náš kamarád, kterého bylo možné potkat v minulých letech i na táboře HM v Poděbradech, František Krtička. V hlavních rolích se představili Ondřej Dvořák a Kristýna Hulcová. Přesto, že mnoho z nás má Starce na chmelu jednoznačně spojeny se skvělým filmem Ladislava Rychmana, byla společná návštěva divadla příjemným vytržením ze shonu, který se pojí s každým začátkem školního roku.


23.10.2016 12:19:26

Příbramit
V září jsme se v Klubu HM Příbram šli podívat na výstavu věnovanou objevu nového minerálu nazvaného příbramit.


Dozvěděli jsme se z ní, že tento minerál vytváří maximálně 150 mikrometrů velké agregáty složené z jednotlivých lupenitých krystalů a že je kovově lesklý a relativně měkký.

Příbramit se sice podařilo popsat a definovat z příbramského uranového ložiska, ale zcela poprvé byl zmíněn v krátké práci čínských kolegů, kteří jej nalezli na uranovém ložisku v Číně v roce 1995. Tehdejšími přístroji se však nepodařilo určit všechny vlastnosti nezbytné pro jeho popis.

Výstava bude v dolu Vojtěch k vidění až do konce roku 2016, tak se na ni přijeďte podívat!


23.10.2016 11:52:16

Jubilejní ročník festivalu Českolipský Divadelní podzim

Již 40 rokem se v České Lípě koná divadelní festival, který je největší divadelní akcí celého roku.
ČLDP trvá 4 dny a je směsicí všech divadelních žánrů, na které si jen vzpomenete. Alternativní show, commedia dell arte, tragedie, tvůrci se snaží vyhovět všem divákům.
Heslo letošního ročníku "Jedeme dál" se může zdát na první pohled obyčejné, ale pro divadelní život v České Lípě je výjimečné, protože Česká Lípa nemá žádný stálý soubor. Divadelní život zde zajišťuje pouze ochotnický soubor, Divadelní Klub Jirásek a Divadelní Klub Mladých a je úžasné, že již 40 let se snaží zachraňovat nádhernou operní scénu, jíž disponuje divadlo v České Lípě.

22.10.2016 8:57:01

Září a říjen v klubu HM Ostrava

Akce, kterých jsme se společně zúčastnili ve dvou poprázdninových měsících, spolu úzce souvisely, a proto o nich píšeme naráz. Událostí, k níž se naše setkání vázala, byla premiéra opery Wolfganga Amadea Mozarta La Clemenza di Tito v Národním divadle moravskoslezském.

K návštěvě této opery nás vedlo hned několik záležitostí. Zaprvé jde o operu vynikajícího hudebního skladatele, která není tolik hrána jako jeho další opery, proto jsme ji chtěli poznat. A zadruhé zpívala jednu z hlavních rolí, Vitellii, výborná sopranistka, bývalá členka Hudební mládeže Kateřina Kněžíková.

Druhou akcí, kterou jsme navštívili a která předcházela samotné premiéře opery, byla „Předpremiérová beseda“, která se konala u příležitosti připravované premiéry v hudebním oddělení Městské knihovny.

Obě akce jsme si moc užili, a proto brzy plánujeme další setkání nejen u Mozartovy hudby.


21.10.2016 22:43:46

KLUB HM BRNO

Milí HM people!

V září náš brněnský klub navštěvoval opravdu jeden umělecký zážitek za druhým.

Nemohli jsme chybět na zahajovacím koncertě 61. sezony Filharmonie Brno, který se konal v neděli 18. září. Jako úvodní skladba zde zazněla pod taktovkou brněnského rodáka dirigenta Jakuba Hrůši Janáčkova Žárlivost. Není divu, hudební skladatel Leoš Janáček je totiž s tímto městem úzce spjat. Skladba Žárlivost má pouze šest minut, umělec ji napsal jako předpokládaný úvod k opeře Její pastorkyňa. (Ostatně, Janáčka si ještě užijeme v říjnu v rámci festivalu Janáček Brno 2016.)

Dalším kulturním zážitkem bylo představení v divadle Husa na provázku s názvem Ze života hmyzu - Óh! Jaká podívaná! na motivy groteskní alegorické hry bratří Čapků. Velmi se nám líbilo herecké provedení, styl humoru, výtvarné i hudební zpracování.


Poslední ale rozhodně ne méně skvělou akcí byl koncert kapely The Tap Tap 25. září v Mahenově divadle. Byla tam vskutku hlava na hlavě! Sál sálal energií celý večer. A zazněla i skvělá a asi nejznámější písnička Řiditel autobusu.

Určitě doporučujeme na tuto hudební skupinu velmi nadaných muzikantů někdy vyrazit! :)


2.10.2016 12:37:34

Září v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Značná část září se v našem klubu týkala Mladé Smetanovy Litomyšle a jejích příprav. Kromě tohoto skvělého festivalu jsme ale v září byli ještě na čtyřech divadelních představeních a jednom úžasném koncertu.


První dvě společně navštívené kulturní akce se konaly v budovách libereckého Divadla F. X. Šaldy. Jednalo se o činoherní komedii Srnky v hlavních rolích se špičkovými stálicemi místního souboru činohry, Michalem Maléřem a Martinem Poláchem, kteří nás bavili od začátku do konce a o muzikál Monty Python’s Spamalot. Ten jsme v minulosti nesčetněkrát zhlédli v podání souboru DJKT Plzeň v hlavní roli se skvělou Dashou a nutno říct, že tato inscenace je nepřekonatelná. Nicméně i přesto nás liberecký Spamalot potěšil a pobavil. Oceňujeme na něm scénu, kostýmy, některé herecké výkony a speciálně při této repríze také dokonalý záskok Jakuba Albrechta (za Tomáše Dianišku, kterému ujel Student Agency ;-) ) v roli Patsyho.

Pár dní nato nás čekala Mladá Smetanova Litomyšl s báječnými Treperendami souboru DKM Česká Lípa, který znovu dokázal, že hlavní cenu letošní přehlídky PRKNA 2016 si zaslouží, úžasným recitálem Petra Koláře, zábavným plesem plným celebrit světa umění a perfektním nedělním matiné s dívčím kvintetem Prague Dolls. Děkujeme Hudební mládeži, že dělá tak skvělé akce a zve na ně tak báječné lidi! :-)


21. září se nám splnil jeden z velkých snů. Vydali jsme se do Fóra Karlín na LEONARD BERNSTEIN: MASS, tedy na koncertně-jevištní provedení Bernsteinovy mše. V hlavní roli se představil perfektní Vojta Dyk, který při prvním uvedení v Čechách v roce 1997 zpíval hlavní chlapeckou roli. V sólech vystoupili přední muzikáloví i operní zpěváci naší hudební scény jako například Kateřina Paula Šildová, Roman Říčař nebo David Uličník. Toto Bernsteinovo dílo, které vzniklo na objednávku Jacqueline Kennedyové je geniální vyhrocenou výpovědí o době, v níž auto žil, o jejích proměnách, o sociálních a duchovních vzpourách i o jeho osobním vyrovnání se s náboženskými tradicemi. Dirigent Oskar Rozsa dokázal ve spojení s režisérským duem Michal a Šimon Cabani, několika sbory, sólovými zpěváky a orchestrem stvořit na jevišti něco, co vás vtáhne a nepustí a navždy se vám zapíše do srdce a duše. Děkujeme za tak silný a nádherný zážitek!

Poslední zářijovou sobotu jsme strávili v Novém divadle v Plzni na muzikálové premiéře Kdyby 1000 klarinetů. Režisér Ondřej Lážnovský udělal inscenaci plnou tak trochu semaforovského humoru, dokázal perfektně rozdělit pěvecké party tak, že každému sedly a výsledek je srovnatelný s výkony předních českých zpěváků ve stejnojmenném filmu (oceňujeme především Aleše Kohouta, Soňu Borkovou, Kristýnu Bečvářovou a Pavla Režného) a dokázal také dát celé inscenaci velkou lehkost. Myslím, že by potěšila i samotného pana Suchého. Tak třeba se na ni někdy zajede podívat :-) A pokud chcete, přijeďte také, zajistíme vám lístky i nocleh.

25. a současně 28. září jsme byli v divadle DISK na představení Téměř Tři sestry, teď už 4. ročníku herectví činoherního divadla. Přestože toto drama není úplně veselé a nekončí úplně dobře, nás nesmírně baví. Baví nás herci, dialogy, režijní koncepce… zkrátka je to velmi kvalitní inscenace a všem vřele doporučujeme!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


1.10.2016 22:15:17

Kulturní léto v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Většina léta Klubu HM Plzeň se točila okolo dvou desetidenních letních akcí HM, Letního ateliéru a Letního tábora, ať už šlo přímo o akce jako takové a účast na nich nebo o jejich přípravu. Přesto jsme se i v červenci a srpnu věnovali několika společným kulturních aktivitám.

První z nich byl již tradičně festival Divadelní léto pod plzeňským nebem, na němž byla letos premiérována inscenace Don Quijote v titulní roli s Kamilem Halbichem, který je mj. dabérem Rimmera ze seriálu Červený trpaslík. Už kvůli němu a jeho skvělému výkonu stojí za to tuto inscenaci vidět, takže pokud chcete, ozvěte se nám a my vám zajistíme lístky na červenec 2017 :-)


Poslední červencový večer jsme strávili na hradě Kašperk, kam jsme zajeli na inscenaci Romeo a Julie v podání našeho oblíbeného spolku Kašpar. Nutno říct, že Kašpaři nezklamali, naopak! Výborná režie Jakuba Špalka dala vyniknout perfektně zahraným a zpracovaným postavám v podání Matouše a Terezy Rumlových, Jana Potměšila či Petra Lněničky.

20. srpna jsme se se Step by step studiem vydali na Den Chlumčan, obce nedaleko Plzně, kde jsme měli sérii vystoupení v choreografiích, které ve studiu vytvořila Kamila Borovská během posledních pěti let. Moc jsme si to užili :-)

27. srpna jsme spolu s Verunkou Bezdíčkovou zašli do kina na francouzskou komedii Za láskou vzhůru. Díky tomu večeru jsme objevili nádherné Komorní kino Evald, které vypadá jako ze 30. let a je ukryto v samém srdci Prahy, na Národní třídě.

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


1.10.2016 19:09:59

Červen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

V měsíci červnu jsme díky tomu, že skončil semestr a začalo zkouškové, měli spoustu času na společná setkávání, a tak jsme s našimi členy navštívili cca 15 různých akcí. Protože jich bylo tolik, nezmíníme se v následujících řádcích o všech a o i o těch, které jsme do novinek za červen zařadili, se zmíníme stručně. :-)

3. června se v Kině Varšava v Liberci konala druhá premiéra filmu Lukáše Smrkovského a Filipa Janouška My Máj. Protože jsou jeho tvůrci z Klubu HM Liberec, sešlo se zde mnoho dalších členů tohoto klubu, ale dorazilo i mnoho HM people z dalších klubů. A členové Klubu HM Plzeň si tuto premiéru nenechali ujít a přijeli podpořit své liberecké přátele.


Den nato jsme se vrátili do Plzně, abychom v divadle Dialog zhlédli derniéru autorské hry Ludmily Čermákové s názvem Čára. O několik týdnů později, 24. června, jsme se vydali na premiéru volného pokračování této hry, na inscenaci s názvem Liga. Představení plné humorných i vypjatých scén a dobře napsaných dialogů se odehrálo v netradičním a nově zrekonstruovaném prostoru Moving station.

V neděli 5. června jsme strávili skvělý a emocemi a silnými zážitky naplněný večer na repríze muzikálu Probuzení jara, která se odehrála na Malé scéně Nového divadla v Plzni. Pokud chcete vidět opravdu kvalitní zpracování úspěšného amerického muzikálu, přijeďte do Plzně!

Od 9. do 12. června jsme se jako diváci i jako organizátoři (jak kdy a jak kdo) zúčastnili 32. ročníku festivalu SKUPOVA PLZEŇ. V rámci něj jsme zhlédli inscenaci Filmmakeři plnou skvělých animovaných triků, působivou taneční inscenaci La Loba z dílny Lenky Vagnerové & company, úspěšný Biograf Cirku La Putyka, skvělou hudební pohádku divadla DRAK O bílé lani a další.

13. června jsme zajeli do Liberce do Kinokávy na Pěvecký koncert žáků Blanky Luňákové, mezi nimiž vystoupila Laura Marie Smrkovská nebo Vojta Řehák, členové Klubu HM Liberec. Následující den jsme je šli podpořit ještě na další koncert, který se tentokrát konal v místním muzeu.

V neděli 19. června jsme se opět vydali do Liberce, a to abychom se setkali s výborným spisovatelem Robertem Fulghumem. V prostoru Kina Varšava se nejprve odehrálo Listování knihou Drž mě pevně, miluj mě zlehka (ve výborném hereckém provedení Věry Hollé, Jiřího Resslera a Alana Novotného) a poté autogramiáda pana Fulghuma.


Ve středu 22. června jsme zašli do pražského Café Royal na galakoncert absolventů pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka s názvem Já půjdu dál. Šest mladých talentů české divadelní a hudební scény v čele s muzikálovým hercem Richardem Pekárkem předvedlo za doprovodu živé kapely strhující výkony.

Večer nato jsme opět navštívili Liberec, abychom v Malém divadle DFXŠ zhlédli činoherní inscenaci Událost v městečku Goga. V hlavní budově Divadla F. X. Šaldy jsme pak o několik dní později viděli derniéru perfektní inscenace Revizor v hlavní roli se skvělým Zdeňkem Kupkou. Hodně jsme litovali, že jsme se o této inscenaci nedozvěděli dřív, kdyby to bylo možné, šli bychom na ni ještě několikrát, tak byla dobrá!

29. června jsme v plzeňském Divadle Pluto viděli inscenaci dramatického souboru muzikálového herce Lukáše Ondruše. Během roku secvičili v jeho režii a v choreografii Petry Parvoničové muzikál Pomáda. Bylo to velmi milé a pohodové zakončení divadelní sezóny 2015/2016. :-)

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


1.8.2016 18:34:51

Klub HM Olomouc – červen 2016


ne 1. června jsme navštívili s Klubem HM Olomouc Divadlo Hudby v Olomouci. Konalo se zde představení O L. I. V. Y versus Olihně. Soubor O. L. I. V. Y funguje již 6. rokem a za tu dobu stihl odehrát velké množství různých improvizačních show. Pořadatelem této akce bylo Muzeum moderního umění. Představení bylo improvizační show olomouckých performerů a jakým si soubojem v divadelní improvizaci. Do hry byli brány témata diváků a diváci byli vtahování do hry. Představení se velmi vydařilo a všichni přítomní z řad diváků i herců si při něm užili velkou dávku legrace a zábavy.
26.6.2016 15:57:34

Klub HM Teplice – květen 2016V květnu jsme spolu s Klubem HM Teplice navštívili již 862. slavnostní zahájení lázeňské sezóny. Od 27. - 29. května se zde konal pestrý program, který se odehrával na několika různých místech. První scéna se nacházela na ptačích schodech, druhá za Domem kultury, další na zámku, na náměstí svobody a v Šanovském parku. Představila se zde velká řada hudebníků, kapel a zpěváků z české hudební scény. Mezi ty, které jsme navštívili i my, se představili například Lenka Dusilová a Baromantika, Poletíme?, Dáša Vokatá a Oldřich Kaiser, Petr Bende & Band, Support Lesbiens, Buty nebo Dan Bárta se skupinou Alice. Zahájení festivalu se nám velmi líbilo a už nyní se těšíme na jeho další ročník.
17.6.2016 18:31:47

Květen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Měsíc květen byl sice v našem Klubu ve znamení zkouškového, ale přesto jsme si našli spoustu času na to, abychom se spolu setkali a vyrazili za kulturou. Široký pojem kultura znamenal v tomto měsíci tři festivaly, tři premiéry, jednu derniéru a několik dalších skvělých akcí, o které se nyní chceme podělit i s vámi.

2. května přišla dlouho očekávaná a dva měsíce připravovaná premiéra inscenace Téměř TŘI SESTRY, kterou v režii Tomáše Töpfera nastudovali studenti 3. ročníku herectví Katedry činoherního divadla DAMU. Tato inscenace je (a po dobu svého reprízování také bude) poměrně úzce spjata s naším Klubem. Jak? Jedna z našich členek ji v rámci své studijní praxe produkuje a objeví se i na jevišti v malé roličce. Pokud chcete, přijďte se podívat do divadla DISK, zajistíme vám volňásky! :-)


4. května začal čtyřdenní festival ZLOMDAMUVAZ, který každoročně pořádají studenti 2. ročníku Katedry Produkce DAMU. My jsme se do tohoto ročníku organizačně zapojili coby brigádníci a díky tomu jsme se dostali i na několik představení. První den festivalu si několik z nás „odskočilo“ do rodné Plzně na muzikál Probuzení jara. Poslední den festivalu jsme se všichni společně do Plzně vrátili a vydali jsme se do Nového divadla na premiéru muzikálu Bonnie a Clyde. Celkově je to poměrně zdařilá inscenace, akorát jí trochu chybí švih a nějaká chytlavá ústřední melodie. Herecké výkony jsou ovšem na jedničku.

V pondělí 9. května jsme se v Praze sešli s další členkou Hudební mládeže Majdou Moudrou, abychom jí pomohli natočit (rozuměj a čti: dělali komparz) klip na její novou píseň Slova. Majda právě dnes úspěšně dokončila studium populárního zpěvu na konzervatoři a my jí tímto moc gratulujeme! :-)

11. května jsme se v rámci školního výjezdu vydali do Liberce, abychom tam navštívili všechna místa, která jsou zde nějak kulturně zajímavá. Nejprve jsme se vydali do Naivního divadla na dětskou pohádku Budulínek. Řeknu vám, už dlouho jsem neviděla tak dobře udělanou a promyšlenou loutkovou inscenaci. Všem členům HM (zejména těm z libereckého klubu) vřele doporučujeme! Poté jsme si šli prohlédnout Galerii Městské lázně, kino Varšava a kulturní kavárnu Kino Káva. Den v Liberci jsme zakončili v Divadle F. X. Šaldy zhlédnutím inscenace Carpe diem. Na tu naopak nechoďte, dávají zde mnohem lepší věci – třeba Mam’zelle Nitouche.Od 12. do 13. května se konal už třetí ročník Plzeňského festivalu stepu, který pořádá Step by step studio Plzeň. Jeho zakladatelkou a tedy i hlavní organizátorkou festivalu je Kamila Borovská, lektorka kurzů stepu na letošním Letním táboře HM. Festival i tentokrát představil svým divákům to nejlepší, co nabízí současný step. Jeho jakýmsi vyvrcholením byl Slavnostní galavečer, na kterém se mimo jiné představil i jeden z nejlepších stepařů světa, Švýcar Daniel Léveillé. Na festival přijelo i několik členů Klubu HM Liberec, kteří přijeli podpořit naše členy, kteří pomáhali festival organizovat.

V sobotu 21. května se v kině Máj v Doksech konala slavnostní premiéra filmu Lukáše Smrkovského a Filipa Janouška, který nese název My Máj. Na tomto filmu se herecky, produkčně, skladatelsky či jinak podíleli členové Hudební mládeže napříč všemi kluby. Středometrážní film o tom, jak se parta mladých lidí vydá na Máchovo jezero, aby natočila film podle krásné básně K. H. Máchy se velmi povedl a my smekáme před jeho tvůrci a děkujeme!

Od 26. do 29. května se konal třetí z festivalů, které jsme v tomto měsíci společně navštívili, a to festival Hudební mládeže s názvem Duhová bouře. 26. ročník tohoto libereckého festivalu nabídl svým účastníkům například Karnevalový průvod městem, koncert Markéty Mazourové či představení Treperendy souboru Divadelní Klub Mladých Česká Lípa, které získalo nejvyšší ocenění na HM festivalu hudebního divadla PRKNA. Během tohoto festivalu jsme také zveřejnili a ve třech reprízách prvně odtancovali letošní flashmob Hudební mládeže. Duhovou bouři zakončil v neděli program pro děti nazvaný Duhová ZOO. Děkujeme všem členům HM (především z libereckého klubu), kteří se na této skvělé akci organizačně podíleli.

Z festivalového dění jsme na chvíli „vypadli“ v sobotu večer, kdy jsme zašli do Kina Varšava na derniéru inscenace některých členů Klubu HM Liberec, která nese název Quentin – becoming legendary. Tato perfektní inscenace vyhrála loni přehlídku Prkna a obrovský úspěch sklidila i na festivalu Mladá Smetanova Litomyšl 2015. Děkujeme za všechny ty zážitky ze všech repríz a můžeme na adresu všech protagonistů prohlásit: Stali jste se legendou!

Doufáme, že se s většinou z vás setkáme na Letním ateliéru HM!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


20.5.2016 1:38:33

Duben v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

V dubnu byly akce, které členové Klubu HM Plzeň společně navštívili, nerovnoměrně „rozprostřeny“ na začátek a konec měsíce; jako kdyby se prostřední dva týdny nic nedělo… V obou těchto kulturních blocích (tedy na začátku i na konci dubna) byl jeden ples a několik divadelních představení.

Na apríla se konal Reprezentační ples u příležitosti 25 let od založení Gymnázia Františka Křižíka. Důvod, proč se ho účastnil i Klub HM Plzeň, je prostý: někteří z našich členů jsou úspěšnými absolventy tohoto gymnázia, a tak chtěli zase vidět své skvělé profesory, spolužáky a další přátele. Profesorský sbor si pod vedením choreografa Martina Šintáka připravil skvělé předtančení i půlnoční překvapení, kterými dokázal, že profesoři na GFK jsou jedineční.


Následující den jsme se vydali do liberecké ZUŠ na předposlední reprízu inscenace Quentin aneb stát se legendou. Tahle inscenace je jednou z těch, které můžete vidět třeba pětkrát (anebo, jak potvrzují někteří z nás, i mnohem víckrát) a nikdy se vám neomrzí. Bylo to krásné a my moc děkujeme souboru Vydýcháno za úžasný zážitek!

Večer nato jsme se vrátili do rodné Plzně, abychom společně zašli na muzikál Probuzení jara. Protože jsme se o tomto muzikálu zmiňovali v Novinkách už několikrát, dodám jen to, že pokud chcete vidět na české scéně opravdu kvalitní inscenaci muzikálu, přijeďte do Plzně na Probuzení jara. Rádi vám zajistíme vstupenky i nocleh :-)

7. a 8. duben jsme strávili v Brně. Zde jsme zhlédli celkem čtyři inscenace, z nichž tři stojí díky své kvalitě za zmínku, a to je hodně dobrý výsledek. Prvním z nich byla inscenace muzikálu TITANIC v Městském divadle Brno. Jednalo se o velkolepou muzikálovou produkci po všech stránkách: co se týče kostýmů, scény i herecké company. A byla to produkce na velmi dobré úrovni. Druhou bylo dětské představení Bylo nás pět v Divadle Radost. Zde bychom rádi vyzdvihli písně i samotné pěvecké výkony všech herců, z nichž většina má herecké vzdělání klasické činoherní a o to je jejich výkon chvályhodnější. Třetici velmi dobrých brněnských inscenací uzavírá legendární muzikál Balada pro banditu v Divadle Husa na provázku (tentokrát ovšem v úplně jiném obsazení než bylo to v hlavní roli s Ivou Bittovou a Miroslavem Donutilem). Nikolu Šuhaje hrál v této inscenaci Jan Zadražil a všechny nás uchvátil hereckým i pěveckým výkonem a skvělým fyzickým i psychologickým herectvím. Klobouk dolů.


Den nato jsme vyrazili hned na dvě akce, z nichž každá se konala v jiném městě. Jak je to možné? Jedna byla odpolední a jedna klasicky večerní. Od dvou jsme se vydali do DJKT Plzeň na muzikál Andrew Lloyd Webera Kočky, ve kterém excelovali především Lukáš Ondruš, Stanislava Topinková-Fořtová a Kristýna Bečvářová (ano, pokud je vám to jméno povědomé, je to lektorka zpěvu na loňském a zároveň letošním LT HM v Poděbradech). Poté jsme se přesunuli do Prahy, abychom večer podpořili (za doprovodu Verči B. a Lukáše S.) Davida Le Cama na jeho maturitním plese. Maturáky podle francouzů jsou dost jiné než ty české (možná je to tím, že ve Francii nic takového vůbec nemají a francouzské školy v Česku se prostě snaží jakž takž přizpůsobit), ale bylo to moc fajn. Především Davidův proslov, jeho nástup a velkolepá večeře pro všechny. :-)

Pak následovala již zmíněná čtrnáctidenní pauza od všech kulturních akcí, kterou ukončil až 15. ročník festivalu hudebního divadla PRKNA 2016. Byl to báječný víkend plný skvělých představení, odzbrojujících nanodílen, ale především milých setkání s přáteli (nejen) z Hudební mládeže. Děkujeme všem za tak pozitivní atmosféru a těšíme se už teď na příští rok!

Měsíc duben jsme zakončili opětovnou návštěvou muzikálu Probuzení jara. Při pohledu z okna máme pocit, že jaro se snad už konečně probudilo i u nás v Čechách, a tak vám všem přejeme, abyste ho prožili tak, jak si přejete a ve společnosti lidí, kteří jsou vám blízcí.

Doufáme, že se s většinou z vás setkáme na Duhovce, která vypukne už za týden! :-)


Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


2.4.2016 18:01:21

Březen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

V březnu členové Klubu HM Plzeň společně navštívili celkem devět akcí, z toho dva plesy a sedm divadelních představení. Inscenace, které jsme v tomto měsíci zhlédli, byly různých žánrů: dva muzikály, jedna opereta, dvě činohry, jedna opera a jedna taneční inscenace. A které plesy a představení to konkrétně byly?


První společně navštívenou akcí v tomto měsíci byl maturitní ples Vojty Řeháka, člena HM, konkrétně libereckého klubu, jehož členové tam byli hojně zastoupeni. Předtančení na téma muzikály bylo asi nejlepším z těch, které jsme kdy na maturitních plesech v Liberci viděli (a že jich bylo minimálně pět) a celkově byl ten večer hodně vydařený.
Den nato jsme se vrátili do Plzně, abychom se zúčastnili premiéry souboru operety a muzikálu DJKT, konkrétně muzikálu Zvonokosy. Zábavná inscenace o tom, jak se mohou proměnit vztahy v jednom malém francouzském městečku po postavení veřejného pisoáru, nás velmi zaujala scénou, režijním pojetím i chytlavými melodiemi. Muzikál, který se zde hrál naposledy před 29 lety, má i v dnešní době divákovi hodně co říct.

V následujícím týdnu jsme strávili tři večery za sebou (počínaje 10. březnem) tím, že jsme se společně vydávali za kulturou. A každá z navštívených akcí byla úplně jiná. Ve čtvrtek jsme zašli do pražského divadla Bez Zábradlí na geniální hru nejlepší současné francouzské dramatičky Yasminy Rezy Obraz. Je to skvěle vystavěná a vypointovaná hra o tom, jak se dlouholeté přátelství tří mužů středního věku octne na pokraji rozpadu kvůli tomu, že si jeden z nich koupí za 200.000 franků úplně bílý obraz. Všichni tři protagonisté (Karel Heřmánek, Zdeněk Žák a Josef Carda) naprosto excelovali a připravili nám tak jeden z nejlepších divadelních zážitků za několik posledních měsíců. Další večer jsme strávili v libereckém DFXŠ na repríze operní inscenace Aida. Režijně-dramaturgická koncepce se příliš nevydařila, ale Verdi je naštěstí tak výborný, že jeho hudba vše zachránila :-) Ráno jsme se zase vrátili do Prahy, abychom připravili Ples DAMU, který jsme coby první ročník katedry produkce měli za úkol produkovat. Ukázalo se, že téma „Balkán“ byla trefa do černého a že když táhneme za jeden provaz, dokážeme jako třída společně zorganizovat ne úplně snadnou akci.

V pondělí 14. března večer jsme se vydali do areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích. Nebojte, nebylo to ani na vyšetření, ani na nějaký delší léčebný pobyt. Zašli jsme totiž do místního Divadla za plotem, abychom podpořili Lenku Hronovou, členku HM, na její premiéře inscenace Lysistrata. Tuto hru společně nastudovali členové dramatického souboru při FJFI a dokázali tím, že nejsou jen lidé, kteří jsou věčně zahrabáni v číslech a vzorcích, jak si o nich většina populace myslí. :-)

18. března jsme zajeli do Plzně do Velkého divadla na muzikál Hello Dolly. Místní muzikálový soubor svými perfektními výkony dokázal, že si umí poradit nejen se žhavými novinkami, které teď letí na Broadwayi, ale i se starším klasickým (a poměrně náročným) muzikálem. Rádi bychom vyzdvihli především strhující výkon Jana Ježka a skvělé choreografie Petry Parvoničové.

Velikonoční neděli jsme strávili v libereckém divadle, kam jsme zašli na druhou premiéru operety Florimonda Hervé Mam’zelle Nitouche. Tuto operetu jsme už viděli ve třech zpracováních a všechna z nich dokázala, že se jedná o jedinečné dílo s výborným libretem. Je neuvěřitelné, že opereta stará víc jak 150 let stále baví lidi tak, že se smíchy zalykají a je až třeskutě aktuální. Byl to nádherný večer a my děkujeme členům libereckého klubu HM za pozvání. 

29. března jsme po půl roce byli opět v Divadle Ponec na geniální taneční inscenaci Korekce, která vznikla spojením tanečního souboru Vertedance, Clarinet Factory a režiséra Jiřího Havelky. Obě uskupení nám na platformě perfektní dramaturgicko-režijní koncepce předkládají téma nesvobody. Ukazují, jaké to je, když nás svazuje tím, že nemůžeme odejít, když chceme, kam chceme a s kým chceme. Všem vřele doporučujeme.

Doufáme, že i vy jste měli březen plný zážitků a přejeme krásný začátek jara!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková3.3.2016 19:48:55

Únor v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Únorem se v našem Klubu zase vše vrátilo do „zajetých“ kolejí. Tím mám na mysli to, že naše společná setkávání v rámci různých kulturních akcí nebyla jen párkrát za měsíc (jako tomu bylo například v lednu).


Od 2. do 5. února probíhal na DAMU festival Proces 09, klauzurní festival Katedry alternativního a loutkového divadla. Někteří z našich členů byli součástí produkčního a organizačního týmu, a tak jsme se dostali nejen na několik představení, ale i do „zákulisí celého festivalu“.
Během Procesu 09 (konkrétně 4. února) jsme si na chvíli „odskočili“ do Liberce na slavnostní premiéru krátkého filmu Pepuny Chaloupkové, který nese název Smrťák. Premiéra tohoto filmu inspirovaného povídkou Ivana Vyskočila se uskutečnila v prostorách kinovaršavského Barrandoffu. Byl to báječný večer plný milých setkání s přáteli. Děkujeme za pozvání, Pepunko!

Týden nato jsme se vydali do Hudebního divadla Karlín na muzikál Jesus Christ Superstar. Dvakrát jsme v hlavní roli viděli legendárního Kamila Střihavku, ale v této repríze hrál Ježíše Václav Noid Bárta. Musím říct, že nás velice mile překvapil svým skvělým výkonem. Ještě lepší však byla představitelka Máří Magdaleny, Dasha.

V sobotu 13. února jsme byli opět na muzikálu Probuzení jara. A opět bylo spoustu emocí, spoustu slz a opět to bylo nezapomenutelné. Následující den jsme se bezprostředně rozhodli zajít do DJKT znova, tentokrát na muzikál Děj se co děj (Anything goes) . Hudbu a písně napsal jeden z „králů Broadwaye“ skladatel a textař Cole Porter a musím říct, že tento muzikál je plný chytlavých melodií. Jde o bláznivý komediální příběh plný lásky na palubě zámořského parníku, který je plný pozitivní energie a zábavných gagů.

18. února jsme zúčastnili přednášky Láska v básních Williama Shakespeara, která se konala ve velkém sále Knihovny hlavního města Prahy. Přednášel ji (překvapivě) prof. Martin Hilský. A byl jako vždy geniální!!!


O den později jsme se rozjeli do Jablonce na maturitní ples Zuzky Kunáškové. Celá třída skvěle pojala téma předtančení Superhrdinové i opravdu originální a vkusné půlnoční překvapení. Ráno jsme jeli zpět do Prahy, a to na Zimní filmovou školu HM 2016, jejímž tématem byla PARODIE. Oslavili jsme 15. narozeniny filmovky, strávili jsme krásné chvíle s lidmi, které jsme dlouho neviděli a celkově jsme se měli fajnově.

V pátek 26. února jsme šli hned na dvě akce zcela rozdílného charakteru. První z nich byla premiéra inscenace Pohoršovna, která vznikla na základě dramatizace textu stejnojmenné knížky od Daniely Fischerové. Setkali jsme se zde s Kamilou Borovskou, lektorkou stepu na loňském i letošním LT, - její manžel inscenaci režíroval i se samotnou Danielou Fischerovou. A byla to setkání moc milá. Hned po premiéře jsme se z Divadla ALFA přemístili do Měšťanské Besedy na Divadelní ples DJKT. Úžasné baletní předtančení na hudbu z Romea a Julie nám připomnělo balet na LT HM, nesmírně nás pobavily pěvecké, taneční a stepařské výstupy muzikálového souboru, který nám představil v kostce muzikál Děj se co děj a o půlnoci nás uchvátil italský pěvec Paolo Lardizzone, který zazpíval slavnou árii Nessun Dorma z opery Turandot.

V neděli 28. února hostoval na Nové scéně Národního divadla plzeňský soubor se svou geniální inscenací Probuzení jara. A členové Klubu HM Plzeň rozhodně u takové události nemohli chybět. Bylo to nádherné, naplněné emocemi a obrovskou energií. Setkali jsme se zde s mnoha přáteli z ostatních Klubů, např. s Majdou, Lenkou, Vojtou, Verčou, Ondrou, Barčou či Pavlem. Děkujeme celému souboru a opětovný silný zážitek!

Poslední den měsíce února jsme strávili v Českých Budějovicích. Ráno jsme zašli do Malého divadla na dětské představení Radovanovy radovánky, po kterém následovala diskuze s ředitelem Jihočeského divadla Lukášem Průdkem. Večer jsme v Jihočeském divadle zhlédli inscenaci Listování mapující cesty Hanzelky a Zikmunda. Z té jsme nebyli nijak zvlášť unešení, protože se jednalo o typický tvar vzdělávací inscenace pro střední školy. Původně jsme měli jít na inscenaci Shakespeare v Hollywoodu, hlavní hrdina se ale do Budějovic nedostal kvůli sněhové vánici, a tak coby náhradní program divadlo narychlo zařadilo zmíněné Listování.

Krásný březen vám všem!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


25.2.2016 9:26:45

Leden v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Začátek roku 2016 byl pro všechny členy našeho Klubu poměrně dost hektický. O tom svědčí to, že sem novinky za leden dáváme ke konci února a také to, že jsme v lednu nenavštívili tolik akcí, kolik je u nás obvyklé. Ale na druhou stranu, když už jsme někam zašli, stálo to za to!
Během ledna jsme byli na dvou koncertech, dvou maturitních plesech, jednom divadelním představení a jednom galavečeru.


Každý z těch koncertů byl úplně jiný, ale každý byl svým způsobem výjimečný. První z nich se konal 7. ledna v liberecké ZUŠ a jednalo se o koncert, na kterém vystoupili žáci, kteří se letos hlásí na konzervatoř. Mezi nimi byl i člen Klub HM Liberec Vojta Řehák, kterého jsme spolu s dalšími členy libereckého Klubu (Lukáš, Pepunka, Pavel) přišli podpořit. O týden později jsme se vydali do O2 na koncert ENNIA MORRICONE. Nevím, jestli ten pocit znáte, ale když se těšíte na něco víc jak půl roku a pak to najednou přijde, pořád nějak nemůžete uvěřit, že je to pravda. Ale byla. Byl to neskutečný večer plný nádherné hudby, emocí a energie. Děkujeme, pane Morricone! Za Ecstasy of gold, za Morriconii, za ty všechny úžasné melodie.

Zimní měsíce jsou obecně sezónou maturitních plesů. A členové našeho Klubu byli během ledna na dvou. První z nich byl maturitní ples Zdeničky Balíkové, členky Klubu HM Liberec. Na něm jsme se setkali s mnohými přáteli z tohoto Klubu a moc jsme si to společně užili. Druhý navštívený maturitní ples se konal v Měšťanské Besedě v Plzni. Jednalo se o ples Gymnázia Luďka Pika a především ples naší kamarádky Julči Wočadlové. Na tomto plese nás velmi zaujala překrásná choreografie Petry Parvoničové na téma Cestování v čase.


Celý měsíc náš Klub kulturu v Plzni „zanedbával“, a tak jsme – abychom to trochu napravili – šli na poslední dvě akce měsíce ledna právě sem. 22. ledna se v Divadle Alfa konal Galavečer u příležitosti 5. výročí založení Step by step studia Plzeň. Pod vedením Kamily Borovské (ano, je to ta skvělá lektorka stepu z Letního tábora HM) zde stepujeme už 5 let a zároveň jsme zakládajícími členy, a tak jsme na galavečeru podíleli nejen vystoupeními, ale i organizačně. Bylo to skvělé a my bychom rádi Kamilce poděkovali nejen za tento večer, ale za celé ty roky!

Následující večer jsme strávili na Malé scéně Nového divadla, a to na představení muzikálu Probuzení jara. Opět nás „dostaly“ ty neuvěřitelné herecké výkony, nepopsatelné emoce, které se přelévaly od herců k divákům a zpět a v neposlední řadě úžasná hudba. Inscenace Probuzení jara je naprosto jedinečné dílo v kontextu celé české muzikálové scény. Pokud byste ji chtěli vidět, přijeďte do Plzně anebo 28. února na Novou scénu Národního divadla.

Mějte se krásně a nezmrzněte (raději před mrazem utečte do tepla do nějakého kulturního zařízení)!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


1.1.2016 12:54:25

Prosinec v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Před několika hodinami skončil rok 2015 a my jsme se rozhodli přinést vám sumarizaci toho nejdůležitějšího, co se v našem klubu stalo v jeho posledním měsíci.

Ve čtvrtek 3. prosince jsme šli opět na muzikál Probuzení jara. Protože jsme o této inscenaci jako takové psali už předchozích novinkách, zaměříme se nyní víc na děj. Probuzení jara symbolizuje období, v němž se u mladých lidí probouzí sexualita. Svět mladých lidí toužících po svobodě, po lásce, po spravedlnosti se střetává se „zkostnatělým“ světem dospělých, do jejichž chování jako by byla vtisknuta odlidštěnost, přehnaný militarismus, svázanost okolím, společností a celkově velmi tvrdě nastaveným systémem vztahů mezi lidmi. Příběh několika mladých lidí, zasazený do Německa roku 1891, ukazuje, jak těžce se někdy osciluje na tenké hranici, která se neviditelně a často přerušovaně táhne mezi těmito dvěma rovinami světů. Pokud chcete vidět něco, co vás nesmírně zasáhne, přijeďte do Plzně na Probuzení jara!


Následující den jsme navštívili Divadlo ABC, abychom zhlédli inscenaci Listopad. Jde o politickou frašku z prostředí Bílého domu, kde se fiktivní americký prezident Charles Smith právě připravuje na novou prezidentskou volbu. Problém je v tom, že v důsledku jeho výstředního chování jeho popularita mezi lidmi během právě uplynulého volebního období značně klesla… Na pozadí tohoto celkem jednoduchého příběhu jsou postupně odkrývány a rozebírány nešvary dnešního světa, a to vše v rámci skvěle napsaných dialogů Davida Mameta (autor scénáře k filmu Vrtěti psem). V hlavní roli exceluje Michal Dlouhý, který za tuto postavu získal i několik cen.

5. prosince jsme produkovali Vánoční večírek DAMU, který nesl podtitul Horší než Vánoce. Znáte to: spálený cukroví, ohořelej strom, dítě brečící nad špatným dárkem, vyprodaný ponožky… Snažili jsme se uspořádat co nejoriginálnější večírek, a to se nám (i podle ohlasů) podařilo.

V úterý 8. prosince jsme se vydali do Nového divadla v Plzni na derniéru muzikálu Divotvorný hrnec. Tento muzikál byl prvním muzikálem uváděným v Česku. „Dovezli“ ho sem Voskovec s Werichem. Jak? Jejich blízkými přáteli byli totiž libretisté E. Harburg a F. Saidy, a proto jim s důvěrou dali práva nejen na překlad, ale i na autorskou úpravu. A tak se původní Finianova duha (Finian´s Rainbow) změnila v Divotvorný hrnec, z irských emigrantů se stali čeští přistěhovalci a pohádkový skřítek Og se přerodil v jihočeského vodníka Čochtana. Divotvorný hrnec byl poslední muzikálovou inscenací, která se přenášela z Komorního divadla, a tak touto derniérou definitivně skončila i éra této plzeňské scény… Bylo to smutné, ale nádherné.

Den nato jsme přijali pozvání do Obecního domu na koncert Snové koledy. V podání symfonického orchestru hl. m. Prahy a několika sólistů jsme vyslechli několik desítek krásných koled a vánočních písní. Mezi zpěváky doprovázející sboru byli i členové Klubu HM Liberec a my jsme na ně byli náležitě hrdí. Díky tomuto večeru jsme měli pocit, že opravdu začal čas adventní… Děkujeme za pozvání!

V pátek 11. prosince odešel z plzeňského Velkého divadla muzikál, který se tu hrál neuvěřitelných pět let a po celou tu dobu bylo každé jeho představení beznadějně vyprodané. Muzikál Monty Python’s SPAMALOT byl jednou z divácky nejnavštěvovanější a nejoblíbenější inscenací. O tom svědčí i fakt, že na poslední představení získali vstupenky jen skalní fanoušci a příznivci, kteří vytvořili báječnou atmosféru. Po každé páté replice se tleskalo, herci si přidávali tolik fórů jako jindy, herci se odbourávali navzájem, odbourávali diváky a diváci odbourávali je… a kromě toho všeho se jednalo i o oficiální odchod z plzeňského souboru geniálního herce Jiřího Untermüllera, kterého Plzeňané (a nejen oni) milovali… Představení skončilo o 45 minut později než obvykle, tak dlouhé byly ovace ve stoje a provolávání Brava!


14. prosince jsme šli na náhradní koncert Marie Rottrové. Proč náhradní? Původně jsme na něj měli jít už v říjnu, ale byl z důvodu nemoci zrušen. Celé to bylo skvělé, ale to, co nás doslova zasáhlo byl duet S tím bláznem si nic nezačínej, který na koncertě zpívala spolu s Petrem Němcem. Tento zpěvák to zpíval se stejnou dikcí i stejným zabarvením jako Pavel Bobek, což nám vehnalo do očí slzy…

Několik dní nato jsme byli na třetí muzikálové derniéře plzeňského souboru. Tentokrát se jednalo o slavný broadwayský hit: Producenti. Muzikál o dvou divadelních producentech, kteří dostanou nápad, že by se dalo vydělat mnohem více peněz uvedením absolutního propadáku než produkcí úspěšného titulu. Najdou nejhorší hru s názvem Hitler je úsvit, nejhoršího režiséra a mají pocit, že finanční úspěch způsobený diváckým neúspěchem mají v kapse. Věci ale nejsou takové, jak se na první pohled zdají… V titulních rolí excelovali otec a syn, Oldřich a Jan Křížovi a celý muzikálový soubor jim zdatně sekundoval. Stejně jako při Spamalotu se objevilo mnoho derniérových vtípků, nejlepší bylo ale přetextování písně „Premiéra, je premiéra!“ na „Derniéra, je derniéra!“.

V prosinci jsme hráli dvě poslední představení muzikálu Divá Bára. Nebyl to sice největší kasaštyk ani nejlépe zinscenovaný muzikál, ale nám se s ním těžko loučilo, protože jsme věděli, že to zároveň znamená na dlouhou dobu loučení s prkny, která znamenají město Plzeň…

Poslední akcí roku 2015 byl úžasný koncert nazvaný DASHA SYMPHONY v Národním domě na Vinohradech. Spojení tří hudebních těles (Moondance Orchestra Martina Kumžáka, skupiny Pájky Pájk a komorní filharmonie Pardubice) a jedné z nejlepších současných českých zpěvaček Dashy Sobkové dopadlo jako úžasný večer plný emocí, pozitivní energie a skvělé hudby. A jako bonus k tomu ve skvělé společnosti přátel… Děkujeme!

Krásný vstup do roku 2016 vám za Klub HM Plzeň přeje

Martina Náhlíková


10.12.2015 17:28:38

Listopad v Klubu HM Plzeň – no. 3 aneb Kultura v Ostravě

Třetí a poslední článek členů Klubu HM Plzeň za měsíc listopad se týká festivalu OSTRAVAR, kterého jsme se na konci tohoto měsíce zúčastnili v rámci výuky na DAMU. Nebudeme sem vypisovat všechna představení, která jsme v rámci něj zhlédli, ale jen stručný výběr těch, která nás nějak výrazně zaujala nebo obohatila.

Jedním z nich bylo vůbec první představení, které jsme na festivalu viděli. Jednalo se o inscenaci jedné z méně známých komedií Williama Shakespeara, která se jmenuje Něco za něco. Tedy takhle se jmenuje v překladu prof. Hilského (ve kterém byla – naštěstí :-) - i uvedena), v jiných překladech nese názvy: Půjčka za oplátku, Veta za vetu, Oko za oko, v angličtině pak Measure for Measure. Tématy hry jsou moc, spravedlnost a chtíč, které jsou protkány hned několika milostnými vztahy hlavních i vedlejších postav. Ostravská inscenace, kterou jsme zhlédli v Komorní scéně Aréna, měla dva hlavní klady: skvělé herecké výkony a dokonalý překlad. Několik replik bylo tak skvělých, že jsme se je rozhodli dát i sem:

"Proč ta pouta?"
"Protože jsem byl příliš nespoutaný."

"Moc častá milost milostí už není,
nový hřích se rodí z odpuštění."

"Hudba často moc má, až se to nezdá,
z dobra zlo udělá a dobro ze zla."


Druhé skvělé představení jsme zhlédli na stejné scéně, bylo však úplně jiné. Inscenace Slyšení je nesmírně silnou výpovědí o životě Adolfa Eichmanna, jednoho z největších válečných zločinců, který aktivně organizoval genocidu evropských Židů. Je to ten typ inscenace, o které přemýšlíte ještě několik dní po jejím zhlédnutí. A tady to má „na svědomí“ nejen silné téma a skvělé režijní provedení, ale také strhující výkon představitele hlavní role, Marka Císovského.

A třetím zajímavým představením byl Doktor Faustus, opět v překladu prof. Hilského. U této inscenace bychom rádi (kromě výborných hereckých výkonů) vyzdvihli scénu a výpravu. Obě tyto složky skvěle dokreslovaly děj.

Přejeme všem krásný advent!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková8.12.2015 16:53:55

Listopad v Klubu HM Plzeň – no. 2 aneb Kultura v Praze, Plzni a Liberci

Po návratu z Ameriky do Čech jsme se rovnou z letiště vydali do hotelu Pramen na Kreativní seminář Face2Art 2015. Setkali jsme se s dalšími HM people, uvítali jsme v HM nové přátele, a kromě toho vzniklo i několik zajímavých děl. V pátek večer proběhla Artilérie, při níž jsme měli za úkol vytvořit na motivy sedmi českých pohádek báseň, povídku, choreografii, film, fotografie, píseň a skladbu. Byl to velmi osvěžující a zábavný způsob, jak si představit všech sedm kategorií Face2Art a ukázat (především nováčkům), že během několika desítek minut lze vytvořit dílo typově spadající do každé z kategorií.

Od 12. do 16. listopadu nás čekal multi-kulturní maraton, který spočíval v tom, že jsme každý z těchto pěti dnů byli na nějaké kulturní akci. I když popravdě zas tak „multi“ nebyl, protože co se týče žánrů, vystřídala se v něm čtyři divadelní představení a jeden koncert. Tím koncertem byl skvělý hudební večer koncipovaný jako jakýsi živý jukebox na přání, v němž se střídala dvě vokální uskupení: dívčí skupina Totál Vokál z Prahy a vokální kvintet Hlasoplet z Plzně. Večerem provázel plzeňský herec a režisér Antonín Procházka, který kromě moderování měřil pomocí potleskoměru decibely aplausu diváků po jednotlivých číslech a připisoval tak body oběma skupinám. Všechny výkony byly vyrovnané, nakonec však těsným rozdílem zvítězil Hlasoplet. :-)

Pátek 13. vůbec nebyl strašný, naopak! Zajeli jsme na „sever“ za našimi přáteli z libereckého klubu a společně jsme v místní ZUŠ zhlédli představení Quentin aneb stát se legendou, které soubor Vydýcháno odehrál v rámci minifestiválku S-hledání. Viděli jsme to popáté a konstatovali jsme, že tahle inscenace nás asi nikdy nepřestane bavit.

Následující večer jsme strávili v Divadle F. X. Šaldy na derniéře muzikálu She loves me. Přestože derniéry jsou vždycky tak trochu smutné (už jenom z toho prostého důvodu, že je to naposled), my jsme se smáli od začátku do konce. Herci snad každou druhou repliku obrátili v žert, skvěle na sebe hráli, pro vtípky využívali různé střípky z historie i absolutní novinky jako byl sňatek představitelů dvou ze čtyř hlavních rolí. Herci rozesmívali diváky, diváci odbourávali herce a herci se odbourávali navzájem. Tolik pozitivní energie jsem v divadle už dlouho nezažila!

V neděli jsme se vrátili do Plzně na předposlední představení muzikálu Producenti. Na něm bychom kromě skvělých choreografií rádi vyzdvihli herecké výkony dvou hlavních představitelů producentů Lea a Maxe, Oldřicha a Jana Kříže, které jsme mimochodem předchozí večer viděli v Liberci v She loves me.

V pondělí jsme opět jeli divácky podpořit přátele z Klubu HM Liberec, tentokrát jsme ale nejeli d Liberce, ale překvapivě do Prahy. Coby členové sboru Cum Amore se přidali k dalším několika sborům a společně nacvičili Carminu Buranu. A jak nacvičili! Skvěle. A připočtu-li k tomu atmosféru prostředí Betlémské kaple, není asi překvapením, že to byl úžasný zážitek.

V pátek 20. listopadu jsme spolu s několika dalšími HM people zašli do Divadla Kampa na naprosto geniální hru jedné z nejlepších současných francouzských dramatiček – Yasminy Rezy. Jedná se o hru Obraz, někdy do češtiny překládanou také jako Kumšt. Pokud máte pocit, že jste o ní už někdy slyšeli, pak ano, loni na Letní škole ;-) Ta hra je tak dobře napsaná a hlavně tak dobře přeložená, že nám vůbec nevadilo, že představení hrál amatérský soubor. Tato hra se bude od 22. prosince hrát v Divadle Bez Zábradlí, takže pokud budete moci, jdete na ni, všem vřele doporučujeme!

Na konci měsíce jsme se účastnili dvou projektů pořádaných na DAMU. Prvním z nich byla Noc divadel, která se odehrávala především v Divadle DISK (a přilehlých prostorách školy). Tím druhým byl večer studentských projektů AMŮŽEM (který měl podobnou koncepci jako PechaKucha Night, pokud znáte), který jsme produkovali. Studenti celé AMU zde představovali své nové projekty a sháněli spolupracovníky, kteří by se na nich chtěli podílet. Pro naše členy to byl velmi inspirativní večer a také zajímavá pracovní zkušenost.

28. listopadu jsme šli do Divadla na Vinohradech na představení Směšná temnota, které v rámci Pražského festivalu německého jazyka 2015 odehráli herci z Burgtheater Wien. Bylo to naše první setkání s režijní tvorbou Dušana Davida Pařízka a bylo to pro nás poněkud náročné představení. Na druhou stranu herectví vídeňského souboru bylo velice specifické a byli jsme rádi, že jsme viděli tak herecký projev tak odlišný od toho, jaký je běžný tady v Čechách.

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


29.11.2015 12:34:35

Listopad v Klubu HM Plzeň – no. 1 aneb Kultura za oceánem

Moji milí HUMLí přátelé!
Listopad byl, co se společně navštívených akcí týče, asi tím nejzajímavějším měsícem tohoto roku. Dostali jsme se na několik naprosto skvělých inscenací v Česku i v zahraničí a odnesli si z nich spoustu zážitků, o které bychom se teď rádi podělili i s vámi. Protože jich ale bylo v tomto měsíci opravdu hodně, rozhodli jsme se rozdělit novinky z Klubu HM Plzeň za měsíc listopad do několika článků.

Na konci října jsme díky několika přátelům odletěli na týden do New Yorku, do města, které nikdy nespí, do města, kde je Socha Svobody, do města, kde je Central Park a (pro nás) především do města, kde je Broadway. Paradoxní je, že ačkoliv je strašně dlouhá a celý svět říká, že nejlepší muzikály se dělají právě tady, není přímo na ní téměř žádné divadlo. Většina z nich v postranních ulicích, které Broadway kříží, a nejvíc jich je v centru okolo Times Square. A do jednoho takového divadla jsme se vydali 2. listopadu na muzikál Probuzení jara. (Kdybyste měli pocit, že vám to něco říká, momentálně se tento muzikál hraje i v Plzni a psali jsme o něm v předchozích novinkách.) Inscenace Spring Awakening v divadle Brooks Atkinson Theatre v nás zanechala ještě několikanásobně víc emocí a silných pocitů, než ta plzeňská (a to už je co říct). Bylo to i proto, že představení hráli (pomocí znakové řeči) neslyšící herci z Deaf West Company. Každou postavu ale hrál současně jeden slyšící herec, který zpíval, mluvil a zároveň také vše převáděl do znakové řeči. Už jenom ten moment, že se muzikáloví herci naučí znakovou řeč kvůli jedné inscenaci a především kvůli tomu, aby si neslyšící mohli zahrát, my přijde hodně silný. A nejen aby si mohli zahrát, ale aby neslyšící lidé mohli jít na něco do divadla. Opravdu, přibližně polovina lidí v hledišti byli neslyšící. Tenhle muzikál je sám o sobě silný tématem, dialogy a hudbou, nicméně když se k tomu připojí dechberoucí herecké, pěvecké a taneční výkony všech herců na jevišti, vznikne něco, při čem nelze neplakat a hlavně něco, na co se nedá zapomenout. A přesně to je inscenace Spring awakening na Broadwayi.


Následující den jsme se znovu vydali na Broadway a znovu (překvapivě) na muzikál. Tentokrát šlo ale o zcela jiné divadlo, zcela jiný muzikál a zcela jiný druh hudby. V Divadle Palace ten večer dávali klasický muzikál Američan v Paříži z pera bratrů Gershwinových. Režisér a zároveň choreograf Christopher Wheeldon vtiskl velmi zdařilým způsobem inscenaci vše, co má klasický muzikál mít. Kromě špičkových hereckých, pěveckých a tanečních výkonů, které se na Broadwayi tak trochu předpokládají (zvlášť, když tato inscenace získala několik cen Tony) nás absolutně nadchly choreografie několika velkolepých tanečních čísel, které nám naprosto úchvatným způsobem zprostředkovalo několik desítek herců a tanečníků. A ten moment, kdy vidíte těleso složené z protagonistů tří generací tančit jako jeden muž či žena neuvěřitelně těžké variace byl nezapomenutelný… A kromě toho nám ještě několik dní v hlavě zněla melodie I got rhythm! :-)

Další večer nás čekal výlet do Metropolitní opery na Verdiho Rigoletta. Tato inscenace byla na rozdíl od Američana v Paříži pojata hodně moderně a náš vkus až trochu moc moderně. Nicméně všichni pěvci (včetně slováka Štefana Kocána) byli opravdu výborní. A takovou třešničkou na dortu bylo to, že jsme při procházce na terase zahlédli sedět u stolku ve foyer Plácida Dominga se skleničkou vína v ruce ;-)

Výlet za oceán byl překrásný a my moc děkujeme všem, díky nimž jsme tam byli.

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


13.11.2015 10:27:59

Říjen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!
Říjen je desátý měsíc v roce a Klub HM Plzeň se v něm zúčastnil deseti zajímavých akcí, o kterých bychom rádi informovali i vás (a většinu z nich bychom vám i rádi doporučili). :-)

6. října jsme společně zašli do Divadla v Rytířské. Nešlo však o žádné divadelní představení, ale o koncert zpěvačky Dashy (Dagmar Sobkové), kterou většina z vás zná buď z Pavlova vyprávění na Letním ateliéru v Třeboni anebo z Quentinových občasných zmínek o pěveckých hvězdách. Bylo to moc příjemné a skvělé a Dasha si kromě náročných pěveckých partů dokázala poradit i s tím, že na několik minut vypadl v sále světelný okruh.


Druhý říjnový víkend byl nabitý akcemi od začátku do konce. Pátek jsme (společně s mnoha členy libereckého klubu a Lenkou Hronovou z pražského klubu) strávili v sále Knihkupectví Fryč na akci zvané Open Mic. Každý měsíc zde mají příležitost vystoupit především začínající muzikanti či kapely a ukázat svou tvorbu (převážně mladému) libereckému publiku. Ačkoliv ten večer bylo na programu autorské čtení knihy odehrávající se v Liberci a vystoupení mladé zpěvačky a hráčky na akordeon, my jsme na Open Mic přijeli kvůli třetímu účinkujícímu – kapele Vyhozený pojistky. A byl to koncert plný energie, který nás nesmírně bavil!

V sobotu jsme zajeli do Prahy do divadla Semafor na představení Osvobozené divadlo Semafor. Šlo o inscenaci zaměřenou tak trochu na historii Semaforu, na vliv, který na něj mělo Osvobozené divadlo a tvorba dvojice V+W obecně.

V neděli jsme se opět věnovali natáčení filmu Lukáše Smrkovského, který nese název My Máj. O dva dny později jsme přijeli podpořit členy libereckého klubu na jejich první prodlouženou v tanečních. Ten večer jsme si všichni moc užili a bylo to skvělé odreagování od všech pracovních povinností a projektů.

V sobotu 17. října jsme se na poslední chvíli a v podstatě úplně náhodou dostali na představení Probuzení jara. Tato inscenace muzikálu, jehož děj se odehrává na konci 19. století v Německu, na nás zapůsobila tak silně, že jsme o ní museli přemýšlet několik následujících dní a že jsme na ní do konce měsíce zašli znovu. Je to muzikál plný emocí, v němž vztahy mezi mladými lidmi navzájem, ale i mezi mladými lidmi a dospělými oscilují na tenké hraně mezi snesitelným nátlakem, psychickým vydíráním, dobrem, zneužitím autority, hlubokým přátelstvím a láskou. A také je to jedna z nejlepších inscenací plzeňského muzikálového souboru za několik posledních let.

Ve středu 21. října jsme po dlouhé době opět navštívili liberecké divadlo F. X. Šaldy, abychom zhlédli předposlední představení muzikálu She loves me. V hlavních rolích se představili hostující herci Radim Schwab, Jan Kříž, Zuzana Benešová a Marie Blahynková, kteří (podpořeni místními soubory opery a baletu) podali strhující výkony.

Následující den jsme se rozhodli zajít do Divadla v Dlouhé na představení Deník Anny Frankové. Zde jsme se de facto náhodousetkali s dalšími HM people, o nichž jsme vůbec nevěděli, že na to představení jdou. A bylo to moc milé setkání!

V sobotu 24. října jsme společně se členy libereckého klubu zhlédli v pražské Goja Music Hall muzikál Fantom opery v hlavní roli s Radimem Schwabem. I díky němu (ale nejen díky němu) je to opravdu dokonalá inscenace. Pokud chcete jít v Česku na dobrý (a zároveň perfektně zpracovaný) muzikál, pak vám tento vřele doporučujeme ;-)

V pondělí jsme se pak vydali do Divadla Viola na inscenaci Sváteční Shakespearova pošta. I když nešlo ani tak o inscenaci v pravé slova smyslu jako spíš o pořad, který nabídl průřez sonetovou tvorbou Williama Shakespeara. Tyto nádherné sonety nám úžasným způsobem přednesli a představili Hana Maciuchová, prof. Martin Hilský a Miloš Horanský.

29. října nás čekalo předposlední představení muzikálu Monty Python’s Spamalot, v Plzni asi nejúspěšnějšího muzikálu v tomto tisíciletí. Byla to taková generálka na derniéru, jak pro herce tak pro diváky. Ani jedna z těchto složek se s touto inscenací totiž nechce rozloučit. A není divu, je to muzikál, při němž se budete od začátku do konce smát, i kdybyste ho viděli po desáté, při němž budete stále obdivovat skvělé herecké výkony pražských hvězd i stálic místního souboru a jehož hudbu a choreografie si zamilujete. A ten moment, kdy při děkovačce vstalo úplně celé divadlo (i v naší dost divácky konzervativní Plzni) a herci (a hlavně herečky) plakali dojetím, mluví za vše.

Přejeme vám krásný, klidný a “kulturyplný“ podzim!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


4.10.2015 19:11:00

Září v klubu HM MostZáří jsme v Mostě věnovali především přípravám na festival Mladá Smetanova Litomyšl, střídavě s natáčením filmu Lukáše Smrkovského My Máj.
Dál jsme stihli absolvovat představení libereckého divadelního souboru Vydýcháno - Quentin aneb stát se legendou.


25. 9. jsme pak oslavili 109. narozeniny opomíjeného českého velikána - Jaroslava Ježka :)
4.10.2015 11:47:29

Září v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!
Hned 2. září jsme se zúčastnili slavnostního průvodu Vendelín, který měl být akcí otevírající 2. sezónu v Novém divadle a novou divadelní sezónu v Plzni celkově. Členy průvodu byly soubory a uskupení podílející se zásadním způsobem na rozvoji kulturního života v Plzni. My jsme se ho účastnili coby členové Step by step studia Plzeň a v rámci závěrečné performance jsme také vystoupili s choreografií Show.
Večer jsme šli na velice netradiční představení UBUDneS, které svou koncepcí a celkovým pojetím částečně spadá do žánru site specific. Toto autorské představení vzniklo na základě slavné hry Král Ubu v rámci spolupráce dvou měst, která jsou letos Evropskými hlavními městy kultury – Plzeň a Mons. Česko-belgická inscenace s herci z obou těchto zemí byla vytvořena u příležitosti 31. ročníku mezinárodního festivalu Skupova Plzeň. Dokonale se v ní prolínají prvky alternativního, klasického činoherního a site specific divadla, které jako umocňují a podtrhují skvělé herecké výkony. Mezi nimi je třeba vyzdvihnout českou herečku Dianu Tonikovou v roli mamá Ubu.


Dva dny nato jsme spolu s libereckým klubem HM zašli na další představení v rámci Skupovy Plzně. Soubor Národního divadla Hanoi přivezl do prostor DEPO 2015 Vietnamské vodní loutkové divadlo. Představení s neobvyklými typy loutek, které herci stojící ve vodě ovládají zpoza bambusové zástěny, nás nadchlo svou jedinečnou poetikou a také skvělou živou hudbou. Byl to ojedinělý a nevšední zážitek!

10. září zase na oplátku pozval Klub HM Liberec na kulturu nás. A to do Divadla F. X. Šaldy na muzikál My fair lady. Úžasné choreografie Petry Parvoničové, skvělé herecké výkony, vkusná scéna a velmi energický orchestr. To je liberecká adaptace slavného filmového muzikálu. Ovšem nejlepší ze všeho a ze všech je Líza Doolittlová v podání Kateřiny Šildové.

Druhý zářijový víkend jsme strávili přípravami a natáčením dalších scén filmu Lukáše Smrkovského My Máj. Mezi tím jsme si ale stihli odskočit do libereckého BUNKRU na představení Quentin aneb stát se legendou, které soubor Vydýcháno odehrál v rámci festivalu Divadlo v Bunkru. I přesto, že museli na poslední chvíli přeobsadit několik rolí, to zvládli opět skvěle :-)

A pak už nás čekala Mladá Smetanova Litomyšl 2015. Ve středu jsme festival zahájili hudební pohádkou pro děti s názvem Devět životů, kterou opatřil písněmi Lukáš Smrkovský. Užili jsme si to my, tři sta dětí i zástupci ČT Déčko, která pohádku natáčela a zmínila se o ní ve Zprávičkách. Ve čtvrtek jsme se zúčastnili koncertního pořadu Markéty Mazourové pro litomyšlské střední školy. V rámci World of Percussion, jak jsme její pořad pro MSL nazvali, představila několik desítek bicích a perkusních nástrojů a do hraní zapojila i značnou část nadšených mladých diváků.

V pátek večer nás čekalo představení souboru 420PEOPLE a herců Lucie Trmíkové a Davida Prachaře. Jejich společná inscenace Peklo – Dantovské variace nám zprostředkovala klasický text Dante Alighieriho Peklo v neobvyklé kombinaci hereckého a tanečního projevu s nápaditými hudebními impresemi.
V sobotu jsme opět viděli Quentiny, proběhla tradiční vystoupení v Klášterních zahradách, tentokrát ovšem netradičně včetně tanečního flashmobu, a večer nás čekal Muzikálový ples. Tím nás provázel DJ Broadway Lukáš, který pouštěl slavné muzikálové scény, a všichni jsme si ten večer nesmírně užili.

Následující týden jsme v rámci Úvodního divadelního semináře na DAMU zhlédli devět inscenací různých souborů. Zmíním se ale jen o třech, které nás zaujaly nejvíce. Dvořákova opera Čert a Káča, kterou už několik sezón uvádí Národní divadlo, nás nadchla (kromě pěveckých výkonů) především svou výpravou. Kostýmy a scénu navrhoval totiž Adolf Born. :-) V Divadle Ponec jsme zhlédli taneční inscenaci Korekce souboru VerTeDance. A bylo to…něco úchvatného. Asi jako když jsme poprvé viděli Wind up od 420PEOPLE. K tomu lze dodat už jen to, že tahle inscenace získala zcela právem prestižní cenu Herald Angel na festivalu Fringe v Edinburghu.
Tou třetí inscenací, o které se chci zmínit, je Dechovka souboru VOSTO5, která se hrála v prostoru Baráčnické rychty. Ve svérázném hospodském site-specific hraném mezi stoly sálu v proměnách času se postupně rozkrývá příběh jednoho malého městečka, v němž se stala událost, na kterou y všichni rádi zapomněli, ačkoliv dobře ví, že to nejde… Vřele doporučujeme všem, site specific obvykle bývá silným zážitkem, a u tohoto představení to platí dvojnásob.

Takhle vypadalo (aspoň z části) naše září. Doufáme, že i vy jste si tento měsíc užili a přejeme krásný začínající podzim!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


26.8.2015 13:57:0710.8.2015 12:24:38


Pěvecký sbor Hudební mládeže má svoje webové stránky!

www.peveckysborhm.cz

Najdete zde informace o sboru, aktuality, můžete si prohlížet galerii nebo si třeba zarezervovat individuální hodinu zpěvu se sbormistrem.

Ať se vám stránky líbí! Krásné prázdniny!

Za Pěvecký sbor Hudební mládeže
Tereza Svatošová
24.7.2015 9:50:48

Zdravíme z Liberce!
Druhé čtvrletí roku 2015 bylo na severu opravdu perné.

DUBEN
Duben se nesl v duchu tance a divadla. Členové klubu se zúčastnili několika vystoupení scénického tance jakožto vystupující i jakožto diváci. Mezi těmito představeními lze vypíchnout odpoledne v Liberecké galerii Lázně, kde tanečníci pod vedením choreografky Magdalény Pupík Rellichové tančili na hudbu Bohuslava Martinů za doprovodu živého klavírního kvintetu částečně složeného z učitelů místní ZUŠ. Rovněž někteří z nás navštívili i večer Irských tanců v novém hudebním klubu Zebra, k čemuž taneční skupině Divokej Ir hrála kapela Free Beer Band. Oba tyto soubory vystoupily o měsíc později i na Libereckém festivalu Duhová Bouře.
V první polovině měsíce jsme měli dost práce i z divadelního hlediska. Připravovali jsme totiž ve spolupráci s dalšímy kluby HM inscenaci Top of na festival hudebního divadla PRKNA pořádané též Hudební Mládeží 17. - 19. dubna. Šlo vlastně o inscenovaný konkurs na nejlepšího Shakespearovského interpreta plný krátkých originálních hudebních výstupů propojených alžbětinskými glosami režiséra a jeho asistentky, kteří si s takovou sebrankou nevědí rady. I tento kus byl později reprízován na Duhové Bouři.

KVĚTEN
Začátek května v Liberckém klubu patřil rockové hudbě. Hned prvního jsme se vydali do Plzně na koncert legendy jižanského (takzvaného southern) rocku, kapely LYNYRD SKYNYRD, známé hlavně díky svému celosvětovému hitu Sweet Home Alabama a o týden později do Pardubické arény na kultovní německou kapelu Scorpions mezi jejíž evergreeny patří i písně Wind of change, Still loving you a Rock you like a hurricane, kterými potěšili své fanoušky i tentokrát.
Druhá polovina měsíce patřila jednoznačně festivalu. Duhová Bouře je událostí nejen pro členy HM, ale pro celý Liberec. Zejména pro náš klub to znamenalo hodně příprav, které se nicméně vyplatily a festival, na jejímž programu jsme se významně organizačně i umělecky podíleli proběhl podle očekávání. Užili jsme si spoustu zábavy a kultury a myslíme, že obyvatelé našeho města rovněž. Měli si totiž možnost poslechnout spoustu multižánrové hudby (od klasiky a jazzu až po punk a současnou tvorbu), shlédnout řadu tanečních vystoupení a pouličních performancí, nebo se dokonce zapojit do duhového průvodu procházejícího středem města v rytmu samby za doprovodu bubenického seskupení Tam Tam Batucada.

ČERVEN


Na úvod měsíce se hrstka z nás vypravila na dechberoucí koncert bravurního klavíristy, učitele improvizace a dlouholetého přítele Hudební Mládeže Jiřího Pazoura, kde jsme mohli slyšet mnoho netradičních variací na známá témata klasické i lidové hudby. Od hlavního tématu Smetanovy Vltavy provedeném v barokním, klasicistním, romantickém, impresionistickém a nakonec i v moderním a jazzovém stylu jsme se postupně proposlouchali skrz Čajkovského, Griegovy, Gerschwinovy a Bernsteinovy motivy až k písním na přání, kde si interpret vyhrál s pochmurným provedením písně Pec nám spadla i s minutovou symfonickou básní na téma rozhňahňaný banán.
Po zbytek června se členové libereckého klubu věnovali natáčení studentského snímku My Máj, které probíhalo zajména v okolí Máchova jezera. Inspirací pro tento film se stala Máchova poema Máj.
Rozhodně nelze opomenout ani rozlučkovou akci Gymnázia F. X. Šaldy s názvem Šaldovy Voči, kde se členové libercké sekce HM představili hned ve dvou uskupeních, dechovém kvintetu Sanvito Sisters a punkové kapele Vyhozený Pojistky. Obě vystoupení sklidila u studentů gymnázia úspěch.

Za libereckou Hudební Mládež,
Lukáš Smrkovský


20.7.2015 17:23:59

Červen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

Náš historicky první prázdninový měsíc červen jsme se rozhodli naplnit kulturními akcemi až po okraj. A myslím, že se nám to podařilo.

Hned 4. června začal celkem čtyřdenní maraton. Během něj jsme zašli na reprízu muzikálu Divotvorný hrnec, vůbec prvního muzikálu uváděného v Česku (tehdy ještě Československu), a to Janem Werichem a Jiřím Voskovcem, kteří k nám tuto skvělou hru s názvem Finian’s Rainbow dovezli z USA.

Následující den nás čekala premiéra komedie s názvem CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska v plzeňském Divadle Alfa. Název je naprosto určující, ale žánr komedie tak úplně přesný není. Jedná se spíš o grotesku, v níž se na jednom jevišťátku setkají Charlie Chaplin, Frigo, Laurel a Hardy. Že si takovou kombinaci nedovedete představit? Taky nám to tak přišlo, ale věřte mi, v režii Tomáše Dvořáka a dramaturgii Pavla Vašíčka spolu fungují perfektně :-)
V sobotu jsme spolu s Kamilou Borovskou, mj. lektorkou kurzů stepu na letošním LT, pořádali v hale plzeňské TJ Lokomotivy Mistrovství ČR ve stepu. Byla to přehlídka toho nejlepšího, co současný český step nabízí a nutno říct, že bylo na co se dívat. Nejvíc nás zaujaly originální a hlavně precizně provedené choreografie mistra ČR ve stepu Tomáše Slavíčka ve formacích až o 40 lidech, které byly navíc doplněné o velmi nápadité kostýmy.
Druhý den nás čekala dvě vystoupení dvou různých ZUŠ. Naše plzeňská ZUŠ měla odpolední koncert žáků flétnového oddělení p. uč. Hlavaté v Praze v Obci křesťanů. Odtud jsme přejeli na taneční vystoupení žáků liberecké ZUŠ, abychom podpořili členy Klubu HM Liberec. Stejně jako loni to byl skvělý zážitek, děkujeme za pozvání!

V úterý 23. června jsme v Naivním divadle zhlédli reprízu představení Quentin aneb stát se legendou. Bylo to snad ještě lepší, než letos na Prknech, a to jim na poslední chvíli vypadla jedna herečka a museli ji nahrazovat. Oceňujeme nejen herecké výkony a nasazení, ale i do detailu propracovaný program Pornemy. Vydýcháno, děkujeme za úžasný večer!


Následující večer jsme byli pozváni na koncert kapely Vyhozený pojistky v rámci akce Gymnázia F. X. Šaldy nazvané Šaldovy voči. Setkali jsme se zde s mnoha členy libereckého klubu HM a moc jsme si to užili. S některými z nich jsme se druhý den vydali na premiéru animovaného filmu Mimoni. Nejvíc jsme se bavili u jeho hudební stránky. Zahrnovala například Make'em laugh ze Zpívání v dešti, Hair z Vlasů nebo My Generation od The Who.

V pátek 26. června jsme byli na generální zkoušce Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! . Tato hororová komedie byla zinscenována v rámci 8. ročníku festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem, na kterém se mnoho let podílí i členové Klubu HM Plzeň. Klasický příběh o tom, jak se Sherlock Holmes a jeho přítel Dr. Watson snaží v nehostinném prostředí nebezpečných močálů přijít na kloub záhadnému monstru Psa Baskervillského, zná snad každý. Režisér Petr Svojtka z něj udělal krásnou letní komedii s hororovými prvky, která dokáže krásně navodit tajemnou atmosféru anglických blat a zároveň dokáže vkusnými hláškami a gagy bavit diváka od začátku do konce.

Přejeme krásný zbytek července!

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková23.6.2015 8:47:39

Květen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

V květnu jsme nebyli překvapivě ani tak zavaleni maturitou, na kterou nám nakonec zbyly jen tři dny učení, ale spíš prací a přípravou filmu My Máj. A tak se společně navštívené akce v tomto měsíci „zkrouhly“ na tři koncerty a dva festivaly.


1. máj jsme spolu s pořádajícím klubem HM Liberec strávili na Máchově jezeře čtením Máchova Máje. Ještě ten večer jsme se ale vydali do Plzně na koncert Lynyrd Skynyrd, skupiny, která hraje jižanský rock, která měla v Česku vystupovat poprvé a kterou proslavila pouze jedna píseň – Sweet home Alabama.

O týden později jsme jeli na další rockový koncert, tentokrát ale mnohem větší – na koncert kapely SCORPIONS do Pardubic. Do té doby jsme rozhodně nepatřili mezi jejich skalními fanoušky, a tak nás překvapilo, kolik písní od nich známe (a ani jsme nevěděli, že jsou od nich). Bylo to plné energie, úžasných jevištních efektů a špičkových výkonů.

Třetí víkend v květnu pořádalo Step by step studio Kamily Borovské (ano, to je lektorka stepu letošního LT :-) ) stejně jako loni Plzeňský festival stepu. V pátek se konaly workshopy pro stepaře vedené Danielem a Libou Borakovými, v sobotu probíhala open-air vystoupení v centru města U Branky a také slavnostní galavečer.

Na něm vystoupili zástupci téměř všech stepařských studií z celé ČR, hudební uskupení Burlesque, mistr ČR ve stepu Tomáš Slavíček, tanečnice Alice Stodůlková a hlavní hvězdou večera byl jedenáctinásobný mistr světa ve stepu Daniel Borak. Nedělní dopoledne pak patřilo workshopům pro veřejnost. 2. ročník festivalu se povedl snad ještě lépe než ten první a my se těšíme na příští rok ;-)

Ve středu 20. května jsme byli na závěrečném flétnovém koncertě členky HM Lenky Hronové. Jednalo se o jakési zakončení jejího působení coby žačky ZUŠ a konkrétně oboru zobcová flétna. Její výkon byl, nedá se to říct jinak, strhující. Moc děkujeme za pozvání!

A pak už nás čekala „jen“ Duhová bouře. I když slovo „jen“ opravdu v tomto případě není adekvátní. Narozeninový 25. ročník byl (i díky spojení s projektem Zámek žije!) velmi bohatý na program a pro všechny organizátory zároveň velmi náročný na přípravu. Ve čtvrtek se konal tradiční karnevalový průvod městem vedený TAM TAM BATUCADOU Miloše Vacíka, multižánrový koncert na náměstí Dr. E. Beneše a nácvik tanečního flashmobu. Ten jsme v celkem třech reprízách odtančili v pátek hned po básnění v ulicích Guerilla Poetring. V pátek odpoledne probíhaly v areálu Libereckého zámku různé koncerty stejně jako v sobotu, kdy jsme souběžně s nimi pořádali Dětský den na zámku. V sobotu večer vystoupila v zámecké kapli Robinson a skvěle tak zakončila sérii sobotních koncertů a vystoupení. V neděli dopoledne jsme festivalem zakončili dětským dnem v zoologické zahradě nazvaným Duhová ZOO.
Pokud by vás zajímalo, jak jednotlivá stanoviště vypadala, podívejte se na reportáž dětské televize Déčko z 1. 6. ZDE

Krásný začátek léta přeje za Klub HM Plzeň
Martina Náhlíková


30.4.2015 17:54:11

Duben v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

V dubnu si Klub HM Plzeň dvakrát zahrál v Novém divadle Divou Báru, dvakrát byl v kině, jednou na výstavě, jednou na tanečním vystoupení, jednou v televizi a celý jeden víkend strávil na jednom skvělém divadelním festivalu. Pojďme se na tento měsíc ale podívat poněkud konkrétněji a podrobněji…
5. dubna jsme zašli do Západočeského muzea na výstavu Trnkova ZAHRADA 2, kde jsme měli možnost setkat se s hrdiny pohádky Zahrada Jiřího Trnky. Tvůrci výstavu Trnkova Zahrada 2 postavili na zapojení dospělých i dětských diváku do hry a oživení interaktivními nástroji dnešní doby. Na vlastní oči jsme tak mohli vidět zlého kocoura, kterého malé děti honily na zapůjčených tříkolkách přímo v muzeu, na vlastní uši jsme slyšeli velrybu recitující básně pozpátku, zhlédli jsme několik filmíků se slony a jejich cirkusovými výstupy... Nejvíc nás ale zaujal pohled do duté hlavy trpaslíka. Že si pod tím neumíte nic představit? Tak za námi přijeďte do Plzně a přijďte se podívat! Každá místnost je jiná a má svoji vlastní atmosféru plnou originálně vytvořených animací a audiovizuálních efektů.


V půlce dubna jsme se (spolu s dalšími HM people) rozjeli do Hradce Králové na 14. ročník festivalu Hudebního divadla PRKNA 2015. Páteční večer zahájilo interaktivní a působivé představení divadla DRAK Labyrint světa a ráj srdce, kterému předcházela krátká seznamka Teatrum publicum aneb herci a herky sobě. V sobotu nás čekala samotná přehlídka, která letos čítala sedm představení sedmi souborů. A jaké inscenace tvořily Prkna 2015? Precizně provedené Kolovraty, zábavný a invenční Quentin - stát se legendou, humorně laděné Pojďte a poslyšte, muzikálový Dracula, smšť nazvaná Top of, skvěle zahrané a vypointované BIO a pohybově zajímavá inscenace Žena a kočka.
Letošní přehlídku vyhrálo představení Quentin – stát se legendou libereckého souboru Vydýcháno. A musíme říct, že v tomto jsme s odbornou porotou souhlasili. Smáli jsme se od začátku do konce, neustále nás překvapovaly nové a nové pointy, zaujal nás skvěle vystavený scénář i herecké výkony. Klobouk dolů!

V úterý 21. dubna jsme byli (společně s libereckým klubem HM) v Oblastní galerii Liberec v netradičním prostoru bývalých městských lázní na tanečním vystoupení Lukáše Smrkovského. Soubor scénického tance, jehož je členem, tančil na skladby Bohuslava Martinů, které živě hrál smyčcový kvintet. Děkujeme za pozvání, moc se nám to líbilo!

V dubnu jsme také po dlouhé době zašli do kina. A dokonce dvakrát. Na dva zcela odlišné filmy. Prvním z nich byla Ovečka Shaun ve filmu, snímek plný laskavého humoru, groteskních situací a podmanivých melodií. V tomto animovaném filmu se neřekne ani á, ale rovnou bééé a my ho doporučujeme všem, kteří si chtějí odpočinout od práce, od učení (třeba na maturitu) anebo se prostě jen přijít do kina pobavit.
Tím druhým filmem byl Noční běžec od Jaume Collet-Serry. Ačkoliv od té doby, co jsme tento film viděli, uplynulo už pět dní, stále v nás doznívají ty silné pocity a emoce, které v nás zanechal. Byl o poutu mezi otcem a synem, o odpuštění, o nedorozumění, o pomstě a o tom, jak moc může člověka trápit jeho minulost. Strhující podívané, kterou připisujeme především kameře, střihu a scénáři, vévodilo hvězdné obsazení - Liam Neeson, Joel Kinnaman, Ed Harris, Vincent D'Onofrio.

Doufáme, že se s většinou z vás setkáme za měsíc v Liberci na Duhové bouři, která se koná od 28. do 31. května!

Krásný Máj přeje za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


24.4.2015 18:31:29

Duben v klubu HM Most

Milí přátelé!duben pro většinu mosteckého klubu znamenal především měsíc plný příprav na zkoušku dospělosti, mimoto proběhl také divadelní festival Prkna, takže na další kulturní akce nezbylo mnoho času. Nezaháleli jsme však úplně a společně jsme vyrazili alespoň do Městského divadla u nás v Mostě na adaptaci slavného, ba přímo kultovního Hrabalova díla Postřižiny.
Stejně jako u většiny Hrabalových knih není v Postřižinách podstatný děj. Daleko důležitější jsou tu autorovy obrazy, postavy a situace - a na ty se také dramatizace Jiřího Janků a Petra Svojtky zaměřila.
Představení nás příjemně překvapilo, nadchl především herecký výkon Jiřího Krause v roli strýce Pepina.


10.4.2015 15:12:55

Březen v Klubu HM Plzeň

Moji milí HUMLí přátelé!

V měsíci březnu jsme hodně času strávili s dalšími členy HM, ať už v divadle, na oslavě či při společné tvorbě. A přestože další podstatnou část tohoto měsíce vyplňovala škola a jiné podobné nepříjemnosti, navštívili během něj členové Klubu HM Plzeň neuvěřitelných deset kulturních akcí.


Nejvýraznější z nich byla inscenace muzikálu FANTOM OPERY, na jehož uvedení čekala česká hudební scéna dlouhých patnáct. Tak dlouho nám totiž trvalo, než jsme splnili všechny požadavky autorů (a vlastníků práv) a získali tak licenci. A nutno říct: vyplatilo se to. Pražskému Fantomovi, který měl o září v Goja Music Hall víc než sto repríz, se nedá nic vytknout. Víc než nápadité kostýmy Romana Šolce, velkolepá překrásná scéna, které vévodí impozantní lustr, velmi působivá choreografie Petry Parvoničové a především: výborné texty. Upřímně, českého překladu a textů písní jsme se báli ze všeho nejvíc a byli jsme velice příjemně překvapeni. A nelze opomenout ani obsazení, kde (konečně) nevládnou lidé, kteří „prostě mají jméno“, ale opravdové talenty, včetně představitele titulní role Radima Schwaba, který nám všem vyrazil dech. Jestli chcete v Česku vidět muzikál, který se na naše poměry může aspoň lehce přiblížit Broadwayi (a věřte, že máme zrovna s tímto dílem srovnání), pak je to právě tato inscenace. ¨
„Sdílej se mnou každý úsvit ranní…“

4. března jsme byli na koncertu Zlatý věk operety, který se konal v Plzni v rámci 35. ročníku festivalu Smetanovské dny. Tento koncert mapoval, prostřednictvím hudební čísel a hereckých výstupů, operetní produkci 19. století v západočeské metropoli. Jako sólisté se představili členové operního souboru DJKT Radka Sehnoutková a Dalibor Tolaš spolu s členem opery Národního divadla Jaroslavem Březinou.

Týden nato jsme se vydali do Prahy na pořad pořádaný Jonáš klubem Divadla Semafor, jehož hlavním hostem byl prof. Martin Hilský. Výjimečně nebyly otázky moderátorky zaměřeny na dílo Williama Shakespeara, ale na osobu prof. Hilského. A tak jsme se dozvěděli například to, že původně studoval hispanistiku, jak se dostal k Shakespearovi anebo to, že dnes by se znalostmi, které měl při přijímacích zkouškách na UK, sám sebe nepřijal. Že je jeho skromnost neuvěřitelná? :-)

V pátek třináctého se rozhodli zajít do kina na film Vybíjená. Dopředu jsme tušili, že patrně nepůjde o žádné „velké umění“, ale v podstatě nám to nevadilo – šli jsme se tam především podívat na našeho kamaráda a spolužáka Vaška Matějovského, který byl obsazen do hlavní role. Jaké bylo ale naše překvapení, když se kromě něj na plátně objevila Majda Moudrá, členka HM. A to v ne úplně malé roli ;-) Věřte, že hned se na takový film díváte jinak…

O den později jsme byli na Plese DAMU v Divadle DISK. Tedy, ne že bychom si byť jen jedinkrát zatancovali, byli jsme tam coby pomocná produkční síla, ale i tak to bylo fajn. A představte si, potkali jsme tam dvě mladé herečky, které jsme den předtím viděli ve Vybíjené.
V neděli odpoledne měl derniéru jeden z našich nejoblíbenějších muzikál, Footloose aneb tanec není zločin. Už jsme o něm psali mockrát, takže teď jen stručně: bylo to silné, bylo to krásné, bylo to nezapomenutelné. A bylo to naposled…

19. března nás čekal další koncert v rámci Smetanovských dnů. Tentokrát se netýkal operet, ale muzikálů, a jmenoval se Přijela k nám Broadway. Tento název zvolili organizátoři šťastně, protože v rámci tohoto koncertu vystoupili za doprovodu Plzeňské filharmonie tři osobnosti americké muzikálové scény. Mezzosopranistka Lindsey Falduto, barytonista Daniel Fosha a dirigent Carl Topilow. Snad během každé skladby zaplavila sál vlna pozitivní energie a po jejím skončení hlediště burácelo skoro jako fanoušci na stadionu. A to vůbec nemluvím o kvalitě předvedených výkonů. Bylo to famózní! Aneb, jak se u nás v klubu ujalo, skoro jako Fantom!

V sobotu 21. března nás Barča P. pozvala na oslavu svých narozenin, v rámci které jsme navštívili divadlo Semafor a konkrétně představení Prsten pana Nibelunga. Bylo bezvadné představení plné laskavého humoru. Ovšem nejvíc nás dostalo, když jsme ve vypravěči poznali Vlastimila Harapese. Kdo by ho v takové roli čekal!

V pátek 27. března jsme se takřka na poslední chvíli dostali do Čelákovic na VÝSTAVU MÍŠI SLÁDKOVÉ nazvanou LÁSKYPLNÉ VZPOMÍNKY. Vznikla k 10. výročí založení občanského sdružení Dlouhá cesta. Sestávala z příběhů a tvorby několika mladých lidí, kteří předčasně odešli do nebe: Ladislava Švarce, Ondřeje Fáry, Ondřeje Ponocného a Michaely Sládkové. Bylo to moc silné a my jsme byli rádi, že jsme i tímto způsobem mohli Míše láskyplnou vzpomínku věnovat…

Ještě ten večer jsme stylově oslavili Mezinárodní den divadla, který připadal právě na pátek 27. Jak? Spolu se členy libereckého klubu HM jsme se vydali do Národního divadla na balet Sólo pro tři. Na tomhle představení je úžasné to, že i když ho vidíte podruhé, potřetí, počtvrté, nikdy vás nepřestane bavit, dojímat a překvapovat.

Březen jsme zakončili pěveckým koncertem v ZUŠ Chválenická a pak jsme se už po hlavě vrhli do dubna a především do přípravy na festival PRKNA. Doufáme, že se tam s většinou z vás setkáme!:-)

Za Klub HM Plzeň

Martina Náhlíková


7.4.2015 13:48:49

LIBEREC - leden, únor, březen
Liberecký klub Hudební mládeže od začátku roku navštívil několik koncertů, divadelních inscenací i tanečních představení a pracuje na několika vlastních projektech.
Hned zkraje roku jsme byli v Národním divadle na oblíbeném baletní kusu Sólo pro tři, choreografie Petr Zuska. Hodná paní uvaděčka nás potom vzala na střechu k pověstným trigám, abychom se mohli podívat na skvělé panorama Pražského hradu. Na konci března jsme si to zopakovali opět pohledem z druhé galerie a tentokrát titulní roli tančili Michal Štípa a Nikola Márová.
Členové liberecké HM se poté v lednu zúčastnili vyhlášení projektu Face2art v Praze na HAMU, kde několik Liberečáků získalo hlavní ceny a další ocenění za své básně, filmy, choreografie, fotografie, písně a hudební skladby. Sára Jandová, Adéla Řípová, Petra Chaloupková, Anna Bílková, Filip Janoušek, Šimon Kvapil a Lukáš Smrkovský obdrželi uznání od patronů Face2art za svoji tvorbu.
Únor patřil víc libereckému Divadlu F.X.Šaldy, kde jsme navštívili baletní inscenaci Ota-Pavel-Raška a také Garcíovský balet Dům Bernardy Alby, který je choreografií liberecké taneční pedagožky Mariky Hanouskové a také Veroniky Fišerové.
Začali jsem připravovat divadelní představení na HM festival PRKNA v Hradci Králové nazvané Shakespeare Top 7, které je lehkou parodií na muzikál Chorus Line a také studentský filmový "epos" My Máj. Takže zkoušky, zkoušky, zkoušky ... :)
Březen pokračoval v baletním duchu novou inscenací F.X.Š. Sen noci svatojánské. "Pokřtili" jsme nový hudební klub ZEBRA návštěvou skvělého jazzového koncertu formace klavíristy Jana Kořínka a Hot Sister's. Nevynechali jsme ani slavnosti sv. Patrika a s ním spojené hudební a taneční produkce. Pro rockovější HMpeople tu byl křest desky Punkové království kapely Visací zámek v pražském paláci Akropolis. Oslavili jsem Světový den poezie 21. března čtením oblíbených básní a ve volných chvílích dál zkoušíme Shakespeare Top 7 na PRKNA.
Mějte se fajn,
Here Comes The Art :)


<< novější   starší >>
Stránka: 1 2 3 


Zprávy do 28.2.2010 jsou uloženy v archivu.
Hlavním sponzorem Hudební mládeže ČR je firma Ventima, s.r.o.


© Hudební mládež ČR